JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Desivý nárast detských svadieb v Nemecku

Hoci Nemecko pred dvoma rokmi prijalo zákon, ktorý mal zabrániť manželstvám s deťmi, v krajine odvtedy prebehli stovky detských svadieb. Problémom je nielen správanie nemeckých úradov, ale aj minimum nahlásených prípadov. Deti totiž podľa expertov často považujú nútené manželstvo za normálne.

Podľa nového zákona musí mať človek vstupujúci do manželstva minimálne 18 rokov. Sudcovia zároveň získali možnosť spätne anulovať sobáše medzi nedospelými osobami, a to vrátane tých, ktoré boli uzatvorené mimo územia Nemecka. Zákon síce vzbudil veľké nádeje, jeho skutočná účinnosť je však podľa štúdie organizácie Terre des Femmes zanedbateľná.

Od jeho vstúpenia do platnosti bolo v Nemecku uzatvorených minimálne 813 detských sobášov, úrady však anulovali len desať z nich. Ich skutočný počet je pritom podľa predpokladov oveľa vyšší. Podľa expertky na nútené manželstvá Moniky Michellovej možno predpokladať, že sa uzatvárajú každý víkend.

Hoci existuje veľa úradov, kde môže detská nevesta alebo ženích teoreticky požiadať o pomoc, len málo ich tak urobí. „Často takéto manželstvo nepovažujú za nútené, pretože nič iné nepoznajú. Mnohí z nich vyrástli v prostredí, kde je to norma, alebo to dokonca vnímajú ako opatrenie, ktoré ich má ochrániť,“ vysvetľuje Michellová.

Odeslat komentář