Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Studená válka mezi USA a Čínou povede svět do éry „neuspořádanosti“, která bude formovat vývoj lidstva v nadcházejících desetiletích, a možná i déle.
Ekonomické sankce, celní uzávěry, zákazy prodeje a převodu technologií nakonec rozdělí svět na bloky zemí, z nichž jedna bude vedena Čínou a druhá USA. Zároveň se Čína, Rusko, EU a Turecko v této souvislosti pokusí konkurovat vlivem na Středním východě a v Africe.
Podle odborníků banky budou v blízké budoucnosti evropské země čelit následkům velkých dluhů, které povedou ke krizím, emisi peněz jejich centrálními bankami a zrychlení inflace, protože státy EU se pravděpodobně uchýlí k politice „vrtulníkových peněz“. Znamená to injekci likvidních prostředků do domácností nebo reálného sektoru ekonomiky, nikoli do finančního sektoru.
Odborníci si jsou jistí, že „nepokoje“ ohrožují nejen ekonomický, ale i politický systém v mnoha zemích. Faktem je, že na pozadí koronavirové pandemie byl odhalen problém nerovnosti, který se vlády zemí s největší pravděpodobností pokusí neutralizovat zvýšením daní pro bohaté občany a korporace.
Sociální propast, která může vést k zásadním změnám v obrazu světa, je dnes však pozorována nejen v hmotné sféře. Podle předpovědí Deutsche Bank se tedy po roce 2030 výsledky politických voleb výrazně změní, protože voliči v zemích G7 budou výrazně omlazeni: poměr voličů narozených před rokem 1980 se ve vztahu k mileniálům a mladým generacím vážně sníží.
Deutsche Bank tvrdí, že v dohledné budoucnosti proběhne také technologický závod vedoucích mocností. Současně se nebývalé odhady hodnoty technologických společností buď ospravedlní a povedou k technologickým průlomům, nebo znovu vytvoří „dot-com bublinu“, která praskla již v roce 2000.
Před několika dny určili finanční analytici a ekonomové v Bloombergu hlavní obavy z ohrožení globální ekonomiky, které ji z dlouhodobého hlediska mohou nastoupit do konce tohoto roku. Mezi nimi je například růst nezaměstnanosti, slabá spotřebitelská poptávka a dluhové zatížení.
V polovině června vydala Deutsche Bank zprávu nazvanou „After the Coronavirus: The Next Large-Scale Risk of an Extreme Event“, která odhaduje pravděpodobnost globální krize spojené s válkou, pandemií nebo přírodní katastrofou během příštích 10 let na 33,5%.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi