JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Deutsche Wirtschafts Nachrichten: Rusko a Čína uštědřily další ránu dolaru!

USA: V prvním čtvrtletí roku 2020 klesl podíl dolarových transakcí v obchodních vztazích mezi Ruskem a Čínou na 46%, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Důvodem je zejména pokračující obchodní válka mezi Pekingem a Washingtonem, ale také důsledná dedolarizační politika Moskvy. Odborníci se domnívají, že éra dolaru se chýlí ke konci.
Čína a Rusko uštědily další ránu americké měně, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. V prvním čtvrtletí roku 2020 klesl podíl dolarových transakcí v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi pod 50% a dosáhl 46%. Zbývajících 54% představuje jüan (17%), euro (30%) a rubl (7%).
Pokles role americké měny je způsoben zejména pokračující obchodní válkou mezi Pekingem a Washingtonem, vysvětluje autor článku. Letos se vztahy mezi oběma zeměmi ještě zhoršily poté, co američtí politici obvinili Číňany, že v počáteční fázi svého vývoje skrývali epidemii.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na začátku letošního roku uvedl, že Moskva bude pokračovat v politice „dedolarizace“. Tento krok je „objektivní reakcí na nepředvídatelnost americké hospodářské politiky a na očividné zneužití Washingtonem postavení dolaru jako světové rezervní měny,“ uvedl šéf ministerstva zahraničí.

Odmítnutí dolaru se projevuje také v ruských obchodních vztazích s jinými státy, zejména s evropskými státy, pokračuje publikace. Od roku 2016 obchoduje Moskva s členskými státy EU hlavně v eurech. Podíl takových operací je v současné době 46%.

Americký ekonom z Yale University Stephen Roach věří, že éra dolaru jako hlavní rezervní měny končí. Téměř 60 let se občané USA těšili z „nepřiměřené životní úrovně“ na úkor zbytku světa. V současné krizi však státy, které si dříve pouze stěžovaly, již nejsou připraveny to tolerovat.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář