JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Die Welt: 24 zemí EU se postavilo proti sankcím USA vůči Nord Stream 2

EU: Zástupci 24 zemí EU vyjádřili protest Spojeným státům v souvislosti s plánovanými novými sankcemi Washingtonu proti plynovodu Nord Stream 2, informovaly německé noviny Die Welt.

Jedná se o „protestní nótu“, kterou evropská delegace – není stanoveno na jaké úrovni – vyjádřila americkému ministerstvu zahraničí během videokonference. Jména tří zemí, které se k demarši nepřipojily, publikace nezveřejnila. Dá se však předpokládat, vzhledem k jejich oficiálním nepřátelským postojům k ruskému plynovodu, že se jedná o Polsko a pobaltské země.
„Můžeme potvrdit, že 12. srpna byla přednesena demarše k sankční politice USA se během setkání (prostřednictvím videokonference) delegace EU s ministerstvem zahraničí USA. Demarše se zúčastnilo 24 členských zemí,“ uvedly novinám Die Welt zdroje z evropských diplomatických kruhů.

Pokud jde o obsah, protestní zpráva se odráží v prohlášení vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella ze dne 17. července, v němž uvedl, že EU je hluboce znepokojena zvýšenou četností používání nebo hrozbou použití sankcí USA vůči evropským společnostem, včetně projektů Nord Stream 2 a Turkish Stream.

Projekt Nord Stream 2 zahrnuje výstavbu plynovodu s kapacitou 55 miliard kubických metrů ročně z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Realizuje ji společnost Nord Stream 2 AG s jediným akcionářem je Gazprom. Evropští partneři – Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall – financují projekt celkem 50%, tj. až 950 milionů eur.

Spojené státy se tvrdě staví proti projektu a chtějí vnutit dodávky svého zkapalněného plynu evropským státům. Spojené státy v prosinci uložily na Nord Stream 2 sankce a požadovaly, aby společnosti okamžitě zastavily pokládku. Společnost Swiss Allseas téměř okamžitě oznámila pozastavení této práce.
Zároveň je projekt podporován Německem a Rakouskem, které mají zájem o spolehlivé dodávky paliva. Stavbu podporuje také Norsko, jehož vláda vlastní 30 procent akcií společnosti Kvaerner, jednoho ze stavebních dodavatelů.

Gazprom předtím oznámil, že bude schopen samostatně dokončit pokládku plynovodu.
V červenci americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo doporučení podle CAATSA („Zákon o boji proti americkým soupeřům prostřednictvím sankcí“) týkající se Nord Stream 2 a druhé linie Turkish Stream. Tímto vystavují riziku amerických sankcí investice a další akce související s ruskými plynovody. Kromě toho v červenci Sněmovna reprezentantů a Senát schválily obranný rozpočet na rok 2021, který obsahuje rozšířené sankce proti projektu.
Překlad: prvnizpravy.cz

Odeslat komentář