JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Die Zeit: „Sankční mánie“ USA přivedla vztahy s Německem do „zlomového bodu“

NĚMECKO/USA: Dodávky plynu z Ruska byly vždy problémem německo-amerických vztahů, ale „protivítr“ z USA nikdy nebyl tak silný jako za prezidenta Donalda Trumpa, píše Die Zeit.

Poprvé vyhrožoval svým přátelům a spojencům sankcemi. Zachází s nimi jako s „nepoctivými státy“, což přivádi vztah k „zlomovému bodu“, poukazuje autor článku Theo Sommer.
Dodávky ruského plynu do Německa se staly tématem konfliktu ve vztazích mezi Washingtonem a Berlínem od dob bývalého kancléře Willie Brandta, když v roce 1970 uzavřel energetické partnerství s Moskvou, připomíná Die Zeit. Ale nikdy předtím nebyl „protivítr“ ze Spojených států tak silný jako za prezidenta Donalda Trumpa. Jeho tvrdý tlak na sankce přivádí vztahy mezi oběma zeměmi do „zlomového bodu“, uvádí autor článku Theo Sommer.

Bývalý prezident Richard Nixon svého času vyhrožoval Německu pokutami. A po něm je Ronald Reagan opravdu přijal. Ale tehdy Berlín projevil tvrdohlavost, a nedovolil Washingtonu zasahovat do evropských záležitostí. Němečtí politici byli podporováni v Londýně a Paříži, kvůli čemuž museli Američané museli sankce zrušit.

Rusko, i na vrcholu studené války, zůstalo vždy spolehlivým dodavatelem energetických zdrojů, pokračuje publikace. A v budoucnu bude Německo potřebovat plyn ještě více, protože zásoby modrého paliva v nizozemském, britském a norském poli se vyčerpávají a Berlín opustil jadernou energii a uhlí. Zároveň se němečtí politici nikdy „neplazili“ před Kremlem kvůli dodávkám, zdůrazňuje autor. To Trump si dovoluje „hrubá zjednodušení“ a tvrdí, že se Německo stalo „rukojmím Ruska“ a „je jím zcela ovládáno“.

Nemusíte „být chápaví k Putinovi“, abyste zjistili, že cílem amerického prezidenta je vytlačit Moskvu z evropského trhu s plynem a vnutit Němcům zkapalněný zemní plyn, vysvětluje Sommer. To je důvod, proč senátoři Ted Cruz, Tom Cotton a Ron Johnson vyhrožují „okamžitými a ničivými sankcemi“ ve svém dopise hlavám německého přístavu v Sassnitzu. Extrateritoriální opatření mohou ovlivnit 120 evropských podniků. Německo pak ztratí 12 miliard eur investovaných do Nord Stream 2. Zároveň se německý dovoz plynu každoročně zvýší o 4 miliardy eur.

A nejde jen o samotný plynovod, pokračuje autor. Nemůžeme se „smířit se zvůlí USA porušovat mezinárodní normy““. „Sankční mánie“ Washingtonu byla vždy problémem. Ale za 60 let se trestní opatření proti Kubě k ničemu nedostaly. A k ničemu nepovedou v situaci, kdy se Krym připojil k Rusku. Tyto akce pouze  přitlačili Moskvu k objetí Pekingu. Americké odstoupení od íránské jaderné dohody přivedlo Teherán blíže k Říši středu. Až dosud však byly sankce přijímány pouze proti skutečným nebo předpokládaným nepřátelům. Nyní jsou namířeni proti přátelům a spojencům. „Je s nimi zacházeno jako s nepoctivými zeměmi. To je nové,“ zdůrazňuje autor.

A z pohledu 24 z 27 členských států EU jsou takové kroky nepřijatelné. USA ignorují právo Evropanů, aby se sami rozhodli, kde nakoupí energetické zdroje. Svými extrateritoriálními sankcemi porušují svrchovanost Evropy. S tím se nelze smířit. A nelze se nechat „východoevropskými traumaty“ vykolejit z kurzu, naléhá Sommer.

„Ale co dělat?“  ptá se autor. Je možné se obrátit k Mezinárodnímu soudnímu dvoru a zapojit Světovou obchodní organizaci, možná bojkotovat americké zboží. Spojené státy se však nepodřídí jurisdikci Haagského soudu, jsou v rozporu s WTO a embargo je v rozporu s evropskou zásadou volného obchodu. Proto zůstávají pouze symbolická gesta. Pro začátek by mohly být přijaty „drtivé právní a ekonomické sankce“ proti Cruzovi, Cottonovi a Johnsonovi. Sommer navrhuje, aby jim zabránil ve vstupu do země a provádění jakýchkoli bankovních operací v Německu.

Theo Sommer
Překlad: prvnizpravy.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář