JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

DLOUHOLETÝ VELVYSLANEC VE VELKÉ BRITÁNII MICHAEL ŽANTOVSKÝ: JE SMUTNÉ, ŽE AMERICKÉ A BRITSKÉ UNIVERZITY JSOU DNES BAŠTAMI NETOLERANCE A NENÁVISTI

Překladatel, dlouholetý velvyslanec ve Velké Británii a ředitel Knihovny Václava Havla je smutný z toho, co dnes vidí v moderním světě. Vidí v něm vlnu netolerance. A nejhorší podle něj je, že americké a britské univerzity jsou baštami této netolerance.

Michael Žantovský dal v rozhovoru najevo, že je smutný z vlny netolerance, která podle jeho názoru zaplavila vyspělý svět.

„Je to součást vlny netolerance, která se v různých podobách pohybuje celou moderní společností. Smutné je, že bašty netolerance nejsou mezi lidmi nevzdělanými nebo nekulturními. Ustanovují se v samém středu kulturních elit na amerických a britských univerzitách, a přitom princip univerzity spočívá v tom, že se lidé scházejí, aby sdíleli svoje vědomosti a názory. V okamžiku, kdy si tam někdo nemůže svobodně vyměňovat názory, si podřezáváme jednu z větví, na níž naše evropská civilizace stojí,“ upozornil Žantovský.

Připomněl, že první dodatek Ústavy USA zaručuje svobodu slova, pod kterou spadá i možnost strhnout vlajku. Přestože většina Američanů má k jednomu ze svých národních symbolů velkou úctu, stržení vlajky je bráno jako projev svobodné vůle. Netolerance, která se šíří moderní společností, je tak podle Žantovského ještě méně pochopitelná, protože v USA jde vlastně přímo proti ústavním základům státu, v němž obyvatelé žijí.

„Nejnebezpečnější na ‚cancel culture‘ je, že člověk může být uznán vinným a izolován a vyobcován ze společnosti, aniž by ho soud z čehokoliv shledal vinným. A to už se přímo dotýká dalšího pilíře naší civilizace, kterým je právní stát a vláda zákona. Jakmile se začneme navzájem lynčovat a pomazávat peřím a dehtem, skončíme jako zvířata zase v džungli, odkud jsme přišli,“ varuje Michael Žantovský.

 

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz

Odeslat komentář