JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Důsledky ekofašismu: Děti v Británii se vinou rodičů děsí klimatické krize

Britští psychologové varovali rodiče, aby obezřetně volili způsob, jakým svým dětem vysvětlují proces klimatických změn. Mnozí z nich totiž dokážou své ratolesti vyděsit takovým způsobem, že děti skončí v péči odborníků s ekologickou úzkostí. Ta se projevuje obavami o budoucnost planety a strachem ze zániku životního prostředí.

Podle odborníků na environmentální psychologii děti v současnosti čelí neustálým obavám o budoucnost planety. Psychologové zaznamenali rostoucí počet dětí a teenagerů, kteří musí užívat léky na snížení emočního stresu způsobeného strachem, že lidstvo vyhyne v důsledku znečištění životního prostředí, na kterém se sami podílejí.

Členové Aliance pro klimatickou psychologii (CPA) nicméně uvedli, že nechtějí nárůst takzvaných „eko-úzkostí“ klasifikovat jako duševní chorobu, protože jde podle nich o zcela racionální strach, a to na rozdíl od příčin většiny standardních úzkostných poruch.

„Příznaky jsou stejné, pocity jsou stejné, ale příčina je jiná. Děti mají strach z ekologické zkázy, kvůli které jednou všichni zemřeme,“ popisuje ředitelka CPA Caroline Hickmanová. Podle ní by sice rodiče měli se svými dětmi diskutovat o globálním oteplování a dalších efektech klimatických změn, ale neměli by tyto problémy líčit jako katastrofu vedoucí ke zkáze lidstva.

„Rodiče říkají dětem a teenagerům, že klimatické změny povedou k vyhynutí lidstva. Děti poté skončí v péči odborníků, kterých se nejčastěji ptají na to, jestli má vůbec smysl jít studovat na univerzitu nebo se učit na zkoušky, když stejně všichni zemřeme,“ popisuje Hickmanová pro list Newsweek.

Rodiče by proto měli přizpůsobit debatu o klimatických změnám věku dětí, aby je zbytečně neděsili. „Je zapotřebí uvádět fakta. Můžete říct, že některé živočišné druhy v důsledku toho zanikají a někteří lidé trpí. Nemůžete ale říct, že všichni zemřeme, protože to není pravda,“ říká Hickmanová.

 

 

Odeslat komentář