JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Důsledky Korona Lockdownů a restrikcí: čeští pracující, živnostníci a podnikatelé strádají a krachují. Z jejich daní však platy státních zaměstnanců v covidovém roce stouply na 232 miliard! Aneb sociální spravedlnost dle současné vlády

ČESKO: Výdaje na platy státních zaměstnanců v krizovém covidovém roce 2020 stouply o 23 miliard korun na 232,5 miliardy korun. Babišova vláda meziročně přidala zaměstnancům státu na hrubé mzdě v průměru 2 686 korun, polepšili si tak průměrně na 39 747 měsíčně. 

Vyplynulo to ze státního závěrečného účtu, který vláda předložila sněmovně.

Státem placených zaměstnanců loni přibylo 14 632. Stát tak v roce 2020 zaměstnával 463 648 lidí.

Průměrná hrubá měsíční mzda v celém Česku za celý loňský rok podle předběžných údajů Českého statistického úřadu z letošního března vzrostla  na 35 611 korun.

Jenže zatímco v celé ekonomice se reálná mzda meziročně zvýšila o 1,2 procenta, na úřadech se zvýšily reálné platy až o 3,9 procenta.

Vláda to zdůvodnila nutnými opatřeními přijatými kvůli pandemii covidu-19.

V nominálním vyjádření rostla mzda v celé ekonomice o 4,4 procenta, ve vládou regulované sféře to bylo o 7,2 procenta.

Vyšší platovou úroveň státních zaměstnanců vláda zdůvodnila třeba tím, že mezi nimi pracuje vyšší podíl lidí s vysokoškolským vzděláním, delší praxí a míra fluktuace je nižší. Vliv hraje v posledních letech i podpora regionálního školství.

Důvodem navýšení výdajů na platy státních zaměstnanců bylo především rozhodnutí vlády zvýšit tarifní plat na každé rozpočtované místo o 1 500 korun a rovněž navýšení peněz na platy učitelů.

Vliv koronavirové pandemie se pak v ukazateli průměrného platu ve vládou regulované sféře v roce 2020 nikterak negativně neprojevil, naopak některá přijatá opatření měla za následek jeho růst, informovala vláda.

Výdaje na platy ústavních činitelů loni stouply o 536 milionů na 5,8 miliardy korun. Průměrný plat zaměstnanců kanceláře Poslanecké sněmovny se loni zvýšil na 52 781 korun, u zaměstnanců senátní kanceláře pak o víc než 12 procent na 52 617 korun.

Zaměstnanci Úřadu vlády v průměru brali 55 647 korun. Na ministerstvu zahraničních věcí stoupl průměrný plat na 44 996 korun, zaměstnanci ministerstva obrany si přišli v průměru 40 304 korun.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář