Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA/RUSKO: Pokud ukrajinská armáda nenajde adekvátní síly ke stabilizaci situace, bude ruská armáda do dvou týdnů schopna obnovit starou zářijovou frontovou linii.
Valentin Vasilescu je vojenský pilot, bývalý zástupce velitele vojenských sil na letišti Otopeni, vystudoval vojenské vědy na Akademii vojenských studií v Bukurešti v roce 1992.
Od 12. ledna prudce vzrostl počet obětí ukrajinských ozbrojených sil ve směru na Svjatovo, uvedla Russia Today. Nárůst počtu mrtvých a zraněných souvisí s rozhodnutím ukrajinského velení urychleně převést bojovníky ze 103., 27., 92. a 40. brigády k posílení Soledarsko-bachmutské oblasti. Skutečnou příčinou všech těchto obětí byl úspěch ruských protiútoků, které využily zranitelnosti ukrajinské armády (mapa 1).
Průlom obranné linie v Charkovské oblasti a přímo v jejím středu ukazuje, že Rusové mají to nejtěžší za sebou. V nadcházejících dnech se ruská mezera u Svjatova bude zvětšovat, protože chybí ukrajinské dělostřelecké a obrněné rezervy, které by umožnily protiútoky (mapa 2).
Pokud ukrajinská armáda nenajde adekvátní síly ke stabilizaci situace, bude ruská armáda do dvou týdnů schopna obnovit starou zářijovou frontovou linii a zmařit tak úspěch ukrajinského protiútoku v Charkovské oblasti (mapa 3).
Nejnepříjemnějším důsledkem pro ukrajinskou armádu byla ztráta útočné iniciativy na jižním úseku fronty, tedy v kremelské oblasti Charkova. Útočné pozice zde byly rovněž redukovány a část jednotek byla poslána do Bachmutu. Na jihu byla Kremina přirozeně chráněna hustým lesem, který neumožňoval použití ukrajinské výzbroje. Ruské dělostřelectvo vytvořilo západně od Kreminy průlomy, kterými ruští pěšáci postupovali k Limanu. Deset kilometrů východně od Severska postupují Rusové ze směru od Zolotarivky a deset kilometrů jižně Rusové útočí od Soledaru. Severskou posádku a její síť opevnění systematicky „trhalo“ ruské dělostřelectvo (mapa 4).
A nyní zpět k Soledaru a Bachmutu. Situace v Bachmutu je pro Ukrajince každým dnem kritičtější. Ale i kdyby padl Bachmut, neznamená to, že ruská armáda dosáhla svého cíle zimní ofenzívy. Tou je osvobození celé Doněcké oblasti, která byla prohlášena za nedílnou součást Ruska. Nyní se jedná především o města Kramatorsk a Slavjansk. Pokud budou Rusové pokračovat v ofenzivě od Soledaru a Bachmutu směrem na Kramatorsk a Slavjansk, mohou se Ukrajinci na této frontě udržet až do dubna. Na tomto směru je mnoho lokalit, které byly již dříve opevněny. A tím se vracíme k průlomu, který Rusové provedli u Svjatova a který se do konce ledna může projevit jako návrat ke staré frontové linii z loňského léta. Jakmile ruská vojska znovu obsadí Izjum a Barvinovo, fronta v Donbasu se zhroutí. Slavjansk a Kramatorsk budou Rusy obsazeny obchvatem od Bachmutu a Barvinova (mapa 5).
AUTOR: Valentin Vasilescu
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi