JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Důvěra v EU prudce klesá, až 45 % lidí v Česku již nedůvěřuje Evropské unii. Podobně je to i se Severoatlantickou alianci (NATO) a Organizaci spojených národů (OSN)

EU: Evropské unii nedůvěřuje v Česku 45 procent lidí. A klesla i důvěra v Severoatlantickou alianci (NATO) a Organizaci spojených národů (OSN), ke kterým pociťuje důvěru zhruba třetina občanů.

Ukázal to červencový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Evropské unii v současné době důvěřuje přesně polovina (50 procent) českých občanů a 45 procent jí nedůvěřuje.

A obyvatelé ČR nevěří ani evropským institucím. Evropskému parlamentu nevěří 49 procent dotázaných, Evropské komisi pak 46 procent. Naopak zmíněné instituce mají důvěru asi třetiny lidí (Evropskému parlamentu 37 procent a Evropské komisi 36 procent).

Nejméně pak lidé důvěřují předsedkyni Evropské komise, předsedovi Evropské
rady, tzv. evropskému prezidentovi, a vysokému představiteli EU pro zahraniční a
bezpečnostní politiku, tzv. ministrovi zahraničí EU.

Agentura však upozornila, že v případě těchto funkcí v rámci EU je vysoký podíl lidí, kteří tyto představitele vůbec neznají nebo svoji důvěru či nedůvěru k nim neumějí posoudit.

Oproti předchozímu šetření z dubna 2019 pak došlo k výraznému poklesu důvěry k OSN i k NATO. Nedůvěru k organizacím pociťuje zhruba třetina občanů (NATO 34 procent, OSN 32 procent). Důvěru OSN a NATO vyjadřuje nadpoloviční podíl českých občanů.

Průzkum proběhl od 18. do 29. července a zapojilo se do něj 972 dotázaných.

Odeslat komentář