JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Egyptský Veľký Mufti Shawqi Allam: Premena Hagie Sofie na mešitu je v islame neprípustná!

TURECKO: Konverzia tureckej katedrály Hagia Sofia, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO, na mešitu je v islame neprípustná, uviedol v piatok egyptský Veľký Mufti Shawqi Allam

„My, ako moslimovia, máme prikázané zachovávať kostoly […] Prorok Muhammab (pokoj a požehnanie s ním) vždy vo vojnách odporúčal, aby sa nezničili chrámy, ani nezabíjali mnísi,“ uviedol v rozhovore pre televíziu Sada al-Balad.

Veľký Mufti ďalej povedal, že počas celej egyptskej histórie sa žiadne kostoly nepremieňali na mešity, alebo naopak.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan podpísal 10. júla dekrét, ktorý umožňuje premenu katedrály na mešitu po tom, čo turecký súd rozhodol, že katedrála už nie je múzeom.

Medzinárodná spoločnosť toto rozhodnutie kritizovala. Vo vyhlásení z 10. júla 2020 UNESCO vyjadrilo hlboké poľutovanie nad rozhodnutím Turecka, ktoré bolo urobené bez predchádzajúcej diskusie. Medzinárodná organizácia vyzvala na zachovanie svetového dedičstva.

Erdogan však medzinárodnej kritike, vzdoruje a tvrdí, že premena katedrály na mešitu je vecou suverenity. Dodal, že od 24. júla 2020 bude Hagia Sofia otvorená pre modlitby 1000 až 1500 veriacim.

Andrea Lopatková

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář