JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Ekonomický megaprúser príde, tlačíme peniaze ako Zimbabwe.“ Klaus varoval pred čiernym scenárom

ČESKO: Predseda hnutia Trikolora Václav Klaus mladší na sociálnej sieti vyjadril obavy z politiky vlády uskutočňovanej v časoch  koronavírusovej krízy. Podľa jeho názoru štát motivuje ľudí nič nerobiť. Prebiehajúce ekonomickú situáciu detailne vysvetlil ruský ekonóm Michail Chazin

„Vláda tlačí peniaze po biliónoch ako niekde v Zimbabwe. Motivuje (rôznymi dávkami) ľudí, aby nepracovali. Napr. u dcérky príde do školy 1/3 detí v pondelok (ostatné budú doma). Príde ekonomický megaprúser. Najväčšia téma ale je angličtina ministerky financií. Ach áno,“ napísal Václav Klaus mladší na svojom Facebooku k vládnej ekonomickej politike v časoch koronavírusovej krízy.

Existujúce ekonomická kríza

K prebiehajúcej ekonomickej kríze sa vyjadril vplyvný ruský ekonóm Michail Cházin v rozhovore s politikom Nikolajom Starikovom. Upozornil pritom na paralely, ktoré je možné vidieť medzi súčasnou situáciou a ekonomickou krízou konca 20. rokov – začiatku 30. rokov v USA.

„Ekonomické mechanizmy tejto krízy sú rovnaké ako kríza, ktorá bola v rokoch 1929-1932. Táto kríza začala v roku 2008. Kríza z roku 1930 mala dve etapy rozdelené v čase. Prvá etapa bola do októbra roku 1929, kedy došlo k pádu na akciových trhoch. Potom sa akciové trhy začali dvíhať a od marca-apríla roku 1930 začal hospodársky pokles. Pokles trval do decembra roku 1932. Tempo poklesu bolo približne 1% za mesiac – okolo 10% ročne,“ povedal ekonóm.

K podobnému scenáru malo dôjsť už v roku 2008, avšak, podľa slov Cházina došlo k jeho zastaveniu vďaka tlačeniu peňazí v obrovskom množstve.

„Teraz podobný proces mal začať na jeseň v roku 2008. Vtedy (v roku 1930 – pozn. red.) Bol rozdiel medzi príjmami a výdavkami (amerických – red.) Domácností 15%, teraz je to 25%. Spád by skončil niekde okolo začiatku roka 2014. Teraz by sme už boli v obrovskej depresii. Upadli by sme a váľali by sme sa po zemi. Ale! Na rozdiel od roku 1930 americký FED začal tlačiť peniaze v obrovskom množstve,“ vyhlásil v rozhovore.

Aktuálna situácia vyvolaná novým typom koronavírusu však priniesla niektoré zmeny do pôvodného scenára ekonomického poklesu.

„Okolo 2017 začalo byť jasné, že nám zostáva rok, možno dva, v krajnom prípade tri. Preto som opakovane písal, že kritické časové body začínali z jesene 2019. (…) koronavírus skrátil dobu, ktorá mala prebehnúť medzi pádom na burzách a začiatkom vlastnej ekonomickej krízy. Fakticky sa tieto dve udalosti odohrali súbežne. Z toho dôvodu začiatok ekonomického poklesu, rovnakého, aký prebehol na začiatku 30. rokov 20. storočia, už prebehol. Už vidíme kolosálny pád HDP vo všetkých krajinách a kolosálny nárast nezamestnanosti,“ tvrdí ruský ekonóm, ktorý nadchádzajúcej ekonomickej kríze venoval svoju najnovšiu knihu s názvom Spomienky na budúcnosť.

„Nevylučujem, že perióda poklesu aj bola trochu urýchlená. Čo malo prebiehať po dobu mnohých mesiacov tempom 1% mesačne, tak my sme hneď prešli rok, možno aj rok a pol. (…) Ekonomická logika sa nemení. Ako bola vtedy, tak je aj dnes. Je nevyhnutné priviesť štruktúru svetovej ekonomiky do situácie, kedy zodpovedá istej realite. Umelé mechanizmy na podporu súkromného dopytu už naďalej nefungujú,“ dodal Michail Cházin na záver k otázke o rozbiehajúcej sa ekonomickej depresii.

Odeslat komentář