JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ekonomka Markéta Šichtařová: Mladí nepoznali nedostatek ani nesvobodu. Proto melou nesmysly o zboření kapitalismu a úžasném světě

Stále více lidí volá, že kapitalismus selhává a je třeba ho zbořit a nahradit něčím lepším, systémem, kde bude možné lépe chránit životní prostředí, dát vice prostoru aktivistům všeho druhu a tak podobně. Ekonomka Markéta Šichtařová se rozhodla lidem připomenout, o co všechno by přišli, kdyby kapitalismus opravdu padl.

V posledních týdnech, ale i měsících až letech, sílí volání po změně kapitalistického uspořádání. Kupříkladu bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický v rozhovoru pro DVTV konstatoval, že je to systém a že hodlá usilovat jeho změnu. Nikoli revolucí, ale s pomocí demokratických voleb.

Nespokojenost však nedává najevo jen Stropnický. Ozývá se z různých koutů světa. Momentálně i v USA, kde demonstranti volají, že „Na životech černochů záleží“, že je třeba zrušit policii a zbořit sochy historických osobností, protože se z hlediska dnešních měřítek nechovaly ve své době korektně.

Ekonomka Markéta Šichtařová má však za to, že všechny tyto problémy mají hlubší příčinu. Podle jejího názoru souvisí s tím, že dnešní mladí lidé vlastně nepoznali nedostatek. Poznali snad jen nedostatek internetu, když vypadne proud, ale svobodu berou jako samozřejmost, že mají co jíst, berou jako samozřejmost, že si mohou koupit mobil, berou také jako samozřejmost. A přitom všem mají pocit, že kapitalismus a ekonomický růst jim vlastně nic nepřináší.

„V Německu byl prováděn průzkum: 80 % Němců se domnívá, že z hospodářského růstu nic nemají. Nemají ekonomické vzdělání ani logické myšlení; nechápou, že bez růstu by neměli ani svůj mobil, ani sdílenou elektrickou koloběžku. Nepochopili, že bez růstu nebudou peníze na lepší a ekologičtější technologie. Nepochopili, že to díky růstu a technologiím se v posledních letech zlepšilo životní prostředí. Nepochopili, že bez růstu a technologií, které růst přináší, by živořili na úrovni střední Afriky s jejím rasismem naruby, s jejím nedostatkem potravin, s její katastrofální ekologií. A jejich představa, že bez růstu bude svět bezpečnější, není jen hloupá; je přímo nebezpečná. Každá civilizace, která nerostla, byla násilně pohlcena jinou. Tou, která rostla, tedy byla silnější. Tou, která vzývala jiné ideály. A rozhodně to nebyly ideály zákazu dopravy, regulace množení se a opovrhování penězi,“ napsala Šichtařová.

„A eko-hipsteři už dorazili i do centrálních bank a svou radikalizací nás ženou někam, kde světová ekonomika ani samotný kapitalismus nikdy nebyly. Už před koronou předstírala Evropa růst tím, že nastavila ECB záporné úrokové sazby, což je pro kapitalismus asi tak přirozené jako záporná gravitace. A s příchodem korony začalo šílené pumpování peněz do ekonomiky. Ke škodě planety jde na rozdíl od záporných úrokových sazeb už o globální jev, neb levice se v poslední době pomátla celosvětově,“ pokračovala nesmlouvavě.

Tyto peníze se do ekonomik pumpují na dluh a zachraňují se s jejich pomocí podniky, které by za jiných okolností zkrachovaly a uvolnily místo novým nápadům, novým podnikům. Tímto způsobem podle Šichtařové klesá konkurenceschopnost Evropy a o to těžší bude zaplatit v budoucnu dluhy, které současné vlády vytváří ve velkém.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář