JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Erik Best: V čí režii budou vrtulníkové peníze?

Centrální bankéři, kteří využívají různé druhy kvantitativního uvolňování pro tisknutí peněz k „záchraně“ ekonomiky, mají tu výhodu, že mohou rozhodovat, kde ony peníze skončí, píše Erik Best na blogu Fsfinalword.

Když si Česká národní banka v roce 2013 usmyslela, že hospodářství potřebuje zachránit, přes noc devalvovala měnu o 5 % a během následujících 41 měsíců vytiskla 2,4 biliony nových korun, aby udržela měnu slabou. Tyto peníze se dostaly k osobám na vrcholu pyramidy a z ekonomiky nebyly nikdy staženy, a to ani poté, co otěže v ČNB převzal od Miroslava Singera Jiří Rusnok.
V březnu tohoto roku řekl Rusnok Hospodářským novinám, že shazování vrtulníkových peněz přímo občanům se zvažuje pouze neformálně a teoreticky a že v nabídkově-poptávkovém šoku současného typu je rozhodně klíčová role vlády. Ale když se nyní koalice domluvila na shazování peněz z vrtulníku ve výši 74 mld. Kč v podobě snížení daně z příjmu fyzických osob, Rusnoka to značně rozohnilo. Samozřejmě že ano, protože centrální bankéři chtějí sami rozhodovat o tom, kdo záchranné peníze získá.
Co jsou „vrtulníkové“ peníze?
Ekonomická teorie monetarismu předpokládá, že existuje souvislost mezi množstvím peněz dostupných v ekonomické oblasti a hospodářským růstem této oblasti. Podle tohoto modelu má centrální banka zvýšit nabídku peněz, když je ekonomika v útlumu a ekonomika nereaguje na změny úrokových sazeb. Pro ilustraci tohoto principu použil v roce 1969 ekonom a nositel Nobelovy ceny Milton Friedman obrázek vrtulníku, z kterého padají peníze, aby stimulovaly spotřebu, což by mělo vést k nové rovnováze v ekonomickém systému.
Autor: Erik Best

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář