Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA/USA/EU: Další eskalace války na Ukrajině už neslouží zájmům USA a jeden významný globální think tank s tím souhlasí, píše pro maďarské noviny Magyar Hírlap sloupkař László Bogár.
Náhledový obrázek: Ukrajinští vojáci během bojů na frontové linii v Doněckém regionu pálí americkým salvovým raketometem MLRS, Ukrajina, pondělí 13. února 2023. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)
Nedávná studie amerického think tanku RAND jasně ukazuje, že jakýkoliv pokus o pokračování, natožpak eskalaci, války na Ukrajině je pro americké impérium kontraproduktivní, když RAND tvrdí, že je čas vyjednávat.
Je zjevně jen „náhodou“, že zpráva RAND následuje po tom, co americký investigativní žurnalista s proslulou historií Seymour Hersh ve velice podrobné zprávě objasnil, jak americký prezident Joe Biden nařídil sabotážní operaci ke zničení plynovodů Severní proud výbuchy.
Dodejme ale, že americký prezident je obecně jen nevýznamnou loutkou a ta současná loutka je dementní děda, který je už nesvéprávný, takže objednávka a diskrétní spolupráce s Hershovým „vyšetřováním“ v tomto případě musela přijít z vlastních vnitřních kruhů amerického impéria a z globální mocenské superstruktury, která funguje jako „dozor“ nad americkým impériem. Rovněž to jasně ukazuje, že v těchto různých strukturách, které vládnou světu, dochází ke značnému napětí ohledně toho, jak postupovat v případech Ruska a Ukrajiny, zda se ta válka má ukončit nebo eskalovat.
Jedním z nejvýznamnějších zjištění ve studii od RAND je to, že typická formule vítězství/porážka se na tuto válku smysluplným způsobem aplikovat nedá. Ve skutečnosti v tomto konfliktu proti sobě stojí dvě největší jaderné mocnosti. Ukrajina pouze do této zástupné války poskytuje své území a „lidské zdroje“, přičemž ve skutečnosti sama není hlavním hráčem. Kdyby jedna z jaderných mocností chtěla totální vítězství, znamenalo by to naprostou zkázu světa, a to žádná strana nechce.
Jediným realistickým scénářem je tudíž příměří následované mírovým jednáním, což by více než 78 let po Jaltě a více než 30 let po „post-Jaltě“ mohlo vést k mírovému urovnání, které by, doufejme, také vydrželo několik desetiletí. Analýza RAND dále samozřejmě ukazuje, že žádná ze stran se ještě nevzdala svých ambicí na totální vítězství nebo přinejmenším, se tak tváří, což značně zvýšilo sázky a potenciál pro dramatické vyústění.
RAND je pochopitelně velice opatrný, ale dává jasně najevo, že americké impérium musí uznat, že tím nemůže v Rusku vyvolat „změnu režimu“, natožpak rozpad Ruska. Musí tudíž jít o znemožnění existující rusko-německé spolupráce na velmi dlouhou dobu a tudíž oslabení obou těchto stran.
Pokud to USA mohou uznat a vzít to vážně, tak podmínky pro mír začnou být možné. Rovněž by to mohlo vytvořit základnu pro nový, dlouhodobý mírový systém. Doufejme.
AUTOR: LÁSZLÓ BOGÁR
Překlad: reformy.cz
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi