JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

EU nemá žádný vliv na deeskalaci íránské krize,je to jen bzukot mouchy

EVROPA: Německo, Francie a další země EU se zoufale snaží projevit diplomatickou činnost v íránské krizi svými společnými prohlášeními a výzvami. Ve skutečnosti jsou v této krizi mimo hlavní jednací stůl.

Rozhodnutí o tom, jak postupovat v íránské krizi, budou učiněna v Moskvě, Teheránu a Washingtonu. Tato krize by mohla představovat vstup Číny do globální bezpečnostní politiky. Před několika dny lodě čínských, íránských a ruských námořníků měly společné manévry v Hormuzském průlivu.

Německo a státy EU by velmi rády byly diplomaticky důležité i v řešení této krize. Ve skutečnosti se nikdo nezajímá o zoufalé tahy Merkelové nebo ministra zahraničí Maase. Například expert na Blízkém východě Wilfried Buchta vydal devastující verdikt v článku v Die Welt o německém ministrovi Maasovi o jeho oznámení v OSN a v Bruselu, že jeho iniciativy na deeskalaci byly „spíše prázdnou řečí a politickým aktivismem“. Ministr zahraničí Javad Sarif byl jediným íránským politikem, který hovořil se zástupcem EU. Podle odborníků však nemá skutečnou moc v politickém systému Islámské republiky.

„Velcí“, především Rusko a USA, jakož i přímo zapojený Írán, se nestarají o to, co se Německo a EU snaží prodat. V průběhu krize v Jemenu postrádala EU jasný postoj vůči Íránu a váhala s přijetím opatření, která zajistí bezpečnou námořní dopravu v Hormuzském průlivu a stratégové ve Spojených státech na to nezapomněli.

Merkelová a další hlavy států EU se před lety zdiskreditovali před Ruskem. Když nastal čas mluvit s Ruskem v souvislosti s ukrajinskou krizí, Německo a státy EU upřednostňovaly sankce. Nemělo by tedy být žádným překvapením, že ochota Rusů mluvit s EU o současné iránské krizi se blíží k nule.

A v Íránu je EU stále nedůvěryhodná od svého prohlášení o záruce, že Spojené státy zůstanou trvale účastníky jaderné smlouvy z roku 2015, již v roce 2018 to neplatilo. Pro Teherán je to nenapravitelné porušení slova.

Odeslat komentář