JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Európska únia zneužila koronavírus! Brusel buduje superštát pod zámienkou pomoci

EU: To je poriadna hlúposť! Európska komisia zneužila koronavírus k ďalšej centralizácii a unifikácii EÚ. Tieto slová padli v českej Poslaneckej snemovni. A dôkazy? Tie sú nepriestrelné

Pamätáte tie ublíženecké príspevky na sociálnych sieťach, ktorými kaviarníci dokazovali, že Európska únia nám počas Koronavírusovej epidémie pomáhala. Že eurorealisti hania Brusel zbytočne a neoprávnene. Nikto žiadnu hmatateľnú pomoc z únie nevidel, ale zober to čert. Vraj budú peniaze. A Európska únia má navyše plán.

Už viem, čo s tým, mám totiž plán …

Áno, Európska únia plán má. Ale vyzerá ako nočná mora. Brusel využíva pokoronavírusovú pomoc únijným štátom na posilnenie svojho vplyvu. A čo je horšie, zjavne mu ide o vytvorenie európskeho superštátu, napríklad s jednotnou daňou pre všetkých. Čo sa nepodarilo Európskej komisii na čele s labužníkom Jeanom-Claudom Junckerom, to sa môže podariť šéfke únie z Nemecka Ursule von der Leyen.

Tak, aby bolo jasné, nejde o náš výmysel. Dôkaz? Tu je triezve hodnotenie únijných plánov na takzvanú obnovu po koronavíruse pre členské štáty EÚ od poslanca za ODS a podpredsedu snemovne rozpočtového výboru Jana Skopečka.

„Koronavírusovú krízu iba využili na to, ako už sa to stalo niekoľkokrát v histórii európskeho integračného procesu, tak tú krízu rovnako ako tie predošlé využili, resp. zneužili na to, aby sa uskutočnili ďalšie pomerne hlboké integračné kroky prehlbujúce centralizáciu, unifikáciu eurozóny,“ vyhlásil Skopeček v Poslaneckej snemovni.

Ako upozornil, ide o plán, o ktorý sa „európska politická elita snažila dlhé roky a možno desaťročia, zatiaľ neúspešne, a táto kríza jej dala ďalšiu príležitosť, aby tieto témy znovu otvorila“.

A na čo český politik ešte upozorňuje? „Je to vytvorenie princípu spoločného ručenia členských štátov EÚ za spoločné dlhy. Ešte nikdy v histórii sa tento princíp Európskej únii nepodarilo presadiť a veľmi zložito za pomoci najrôznejších obmedzení zachraňovala najmä Grécko a ďalšie štáty eurozóny, ale toto je prvýkrát priznaná snaha zaviesť spoločné ručenie za dlhy EÚ. Tým pre mňa druhým revolučným krokom je potom diskusia a otváranie snahy zaviesť a vytvoriť na celoeurópskej úrovni spoločné dane. Ďalšia záležitosť, o ktorú sa európske politické elity snažia dlhé roky a ten princíp teraz sa má v úvodzovkách spolu s tým koronavírusovým problémom spláchnuť,“ varuje Skopeček.

To sú vážne obvinenia. Vyzerá to, ako keby Európska únia chystala na svojich členov poriadnu hrozbu. Politickú i ekonomickú. Môže sa stať, že sa čoskoro prebudíme v únii, ktorú sme nechceli, ale pod zámienkou pomoci po koronavíruse nám ju prefíkane vnútili.

Bič na národné štáty

Chystá sa veľký európsky podvod? Na to odpovedal člen predsedníctva Strany nezávislosti Českej republiky a ekonóma Romana Malachu.

„S pánom poslancom Skopečkom v tomto absolútne súhlasím. Európska únia je naozaj dobrá v jednej veci, a to je postupná centralizácia. Avšak, vykonávaná tak, aby to bolo čo najmenej viditeľné. Pre tento postup dokáže využiť každú príležitosť a je vidieť, že súčasná komisia kráča v stopách komisií predchádzajúcich, ktoré boli pod vedením Jose Manuela Barrosa a Jean-Claude Junckera. Ostatne výroky pána Junckera, že politika centralizácie Európskej únie sa robí tak, aby ju čo najmenej prehliadli, sa dajú dodnes dohľadať. No a koronavírus bol pre zástancov tohto smeru jednoznačne darom z nebies, pretože sa za neho dá schovať veľa vecí,“ hovorí znalý expert.

Naozaj EÚ maskuje obnovu ekonomík únijných štátov budovaním základu pre európsky superštát?

„Zviazať členské štáty dlhom je úžasný nápad. Samozrejme úžasný pre toho, ktorého cieľom je vybudovať federáciu alebo inú formu superštátu. Zatiaľ sa o pôžičke len hovorí, takže nie sú k dispozícii žiadne finálne dokumenty. Veľmi by som sa, ale čudoval, keby si Európska únia neošetrila prípad, keby by chcel ďalší štát odchádzať. Ja osobne si tie podmienky nedokážem predstaviť, som ekonóm a nie právnik, ale predpokladám, že to bude nastavené tak, aby dopady na prípadný odchádzajúci štát boli čo najväčšie. Ďalšie indície, že účelom je čo najviac pripútať štáty k EÚ, je dlhodobosť pôžičky. Vedenie Európskej únie vlastne ani nepočíta s tým, že tieto pôžičky členské štáty niekedy splatia. Prečo? Je výhodnejšie mať v ruke bič večného dlhu a burácať ním, kedykoľvek by nejaká krajina prejavila odstredivé tendencie.

Ak by cieľom bola naozaj obnova ekonomík, išlo by o záležitosť krátkodobú alebo strednodobú a nemalo by zmysel na ňu používať dlhodobé financovanie. To ma vedie k úvahe, že obnova ekonomík členských štátov primárnym účelom naozaj nie je,“ hovorí pán Malach.

V južných štátoch je dlhodobo niečo zle

V Bruseli sa rozbieha diskusia o únijnej dani. Čo si o tom pán expert myslí?

„V podstate to isté, čo o plánovanej pôžičke. Je to ďalší krok k získaniu väčších právomocí pre Brusel. No a tieto právomoci sa musia niekomu vziať, čo sú samozrejme národné štáty. Ak by boli hypoteticky všetky dane únijné, tak to znamená, že jednotlivé krajiny strácajú pozíciu suverénnych štátov a dostávajú sa do pozície podobnej, akú majú naše kraje. Nemali by žiadne vlastné peniaze a boli by plne odkázané na ľubovôľu centrály. Samozrejme, je toto konanie úzko prepojené s Novým zeleným údelom (New Green Deal). Európska únia sa jednoducho rozhodla správať presne opačne, ako je bežné. Ak si chcem niečo zaobstarať, musím si najskôr spočítať či na to mám, respektíve, či sa mi vynaložené náklady vrátia. To je prostá ekonomická logika.

Európska únia sa však rozhoduje ideologicky. Určí si cieľ, bez aspoň predbežného zamyslenia, či má k dispozícii potrebné zdroje. A keď zistí, že jej nápady sú nerealizovateľné, resp. neufinancovateľné, tak začne vymýšľať, kde zohnať ďalšie zdroje. Ďalej si musíme uvedomiť, že to nebude tak, že by tieto únijné dane nahradili dane národné. Tieto dane budú navyše. Každý z nás teda odvedie v mene zelenej ideológie zo svojho zárobku ďalšiu sumu,“ myslí si ekonóm.

A teraz zásadná otázka. Plán obnovy po koronavíruse obsahuje princíp spoločného ručenia členských štátov EÚ za spoločné dlhy. Čo to znamená pre Českú republiku? Nie sme predsa členmi eurozóny.

„Členmi eurozóny vďakabohu nie sme. Avšak, z toho, čo som si o ručení naštudoval, budú ručiť všetky štáty bez ohľadu na členstvo v eurozóne. To je tiež z pohľadu Európskej únie veľmi šikovný krok. Pretože si Veľká Británia zachovala libru, mala odchod minimálne o jeden problém jednoduchší. Aj preto bude ručenie – aspoň z môjho pohľadu – tentoraz na všetkých štátoch.

No a čo to znamená pre Českú republiku? Myslím, že už som sa o tom zmieňoval, a tiež to zaznelo aj v Poslaneckej snemovni. Znamená to, že budeme čiastočne sanovať zlé hospodárenie južného krídla EÚ. Ak je totiž mechanizmus rozdeľovania pomôcť, nastavený podľa dlhodobej nezamestnanosti, tak je jasné, že to nemá s vplyvom koronavírusu nič spoločné. Kľúčové je slovo, dlhodobá ‘. Znamená to, že v týchto štátoch je dlhodobo niečo zle. Niečo, čo nespôsobil koronavírus, ale ich zle nastavená ekonomika. Tieto štáty by si na finančnom trhu samostatne požičali za výrazne horších podmienok, ako má celá Európska únia, a tiež ako má samotná Česká republika. Pôžička od EÚ im umožní pokračovať ďalej v žití na dlh a my im na to prispejeme,“ hovorí člen Predsedníctva Strany nezávislosti Českej republiky Roman Malach.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář