Európske spoločnosti sa začínajú búriť proti sankciám USA

EU/USA/RUSKO: Americký „patrón“ sa stále v Európe správa ako slon v predajni s porcelánom, ibaže na rozdiel od múdreho zvieraťa, vyplašeného z neobvyklej situácie, robí nepríjemnosti a špinavosti úmyselne, bezcitne a plánovane. Jedným z najzreteľnejších príkladov sú sankcie a vyhrážky európskym spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Severný prúd-2. Washington ich pomaly vyhlási za vojnových nepriateľov…

Európske podniky toho však majú už plné zuby a začínajú vzdorovať. Zatiaľ to nedosahuje úroveň vzbury alebo odvetnej sankčnej vojny, ale je to taký zdvihnutý varovný prst a dosť jasná odpoveď na vydieranie a vyhrážky Bieleho domu.

Napríklad, francúzska spoločnosť Engie, ktorá je jedným z hlavných partnerov ruského Gazpromu v realizácii projektu vybudovania plynovodu Severný prúd-2, oznámila, že sa rozhodla odložiť na neurčité obdobie podpísanie zmluvy o importe amerického skvapalneného plynu so spoločnosťou  NextDecade na sumu 7 miliárd dolárov z dôvodu… „ekologických rizík…“

Francúzske média priamo uvádzajú, že Engie to neurobila iba preto, že Washington sankcionuje a vydiera túto konkrétnu spoločnosť kvôli jej účastí na budovaní Severného prúdu-2, ale aj preto, že o to požiadali niektorí členovia francúzskej vlády. V Elyzejskom paláci tiež sú znechutení a žiadajú, aby do republiky konečne mohol prúdiť lacný a kvalitný ruský plyn prostredníctvom nového plynovodu a tiež žiadajú príslušným spôsobom odpovedať na nezákonné americké sankcie a vyhrážky a chrániť domáce podniky.

Viacerá európski odborníci poukazujú na to, že toto ešte nie je „vzbura“, ale v každom prípade zjavný demarš, a európske spoločnosti naznačujú, že si nenechajú brnkať po nose a dupľom kaziť miliardový biznis. Rovnaký pohľad majú aj z ďalšej zainteresovanej strany – z Ruska. Napríklad, zástupca generálneho riaditeľa pre plynové otázky Fondu národnej energetickej bezpečnosti Alexej Grivač podotkol, že európske spoločnosti si konečne uvedomili, že treba odpovedať na konanie USA, keď nezákonne používa sankčnú dubinu.

„Európske firmy vyslali jasný signál Spojeným štátom, že nedokážu predať svoj plyn, ak budú obmedzovať ďalších dodávateľov, jednoducho, sa im to nepodarí. Navyše celkovo môže to zapríčiniť dodatočnú diskrimináciu plynu, ako paliva, v energetickej rovnováhe,“ poznamenal Grivač v rozhovore pre média.

Podčiarkol, že v Európskej únii vedia o tom, ako sa Američania snažia presadiť svoj plyn v Európe a aké špinavé spôsoby používajú. Preto, podľa neho, Engie, má všetky šance, aby začala vyjednávať dodávky skvapalneného plynu s americkou firmou NextDecade, svojim spôsobom ju provokovať a ovplyvňovať sankčné vydieranie Washingtonu. Podčiarkol, že európske spoločnosti musia chrániť svoju suverenitu a svoj biznis, a preto očakáva, že podobné demarše a ešte účinnejšie opatrenia budú používať stále častejšie.

Prednedávnom počas pravidelného zasadnutia hospodárskeho klubu Valdaj nerozhodnosť a bojazlivosť európskych firiem kritizoval aj Vladimír Putin, ktorý podčiarkol, že spoločnosti EÚ by mali lepšie chrániť svoju suverenitu a nedovoľovať americkému „šéfovi“, aby v Európe „gazdoval“ ako doma. Ruský prezident pripomenul, že Moskva už dávno zrealizovala podobný projekt s Tureckom, ktoré konalo razantne a bez obáv, ale Európska únia sa ešte stále tvári, že je vazalom Spojených štátov. Vladimír Putin vyzval Európsku úniu, aby razantnejšie chránila svoju suverenitu a svoje hospodárske a politické záujmy.

Autor: Eugen Rusnák

Zdroj: https://zemavek.sk

Napsat komentář