JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Európsky parlament odhlasoval zavedenie Covid pasov

EU: Europarlament (EP) v stredu 28. apríla schválil svoj rokovací mandát k návrhu na zavedenie digitálnych zelených osvedčení EÚ pre ochorenie COVID-19, takzvaných COVID pasov, ktoré by mali opätovne umožniť voľný pohyb osôb v Európskej únii.
Poslanci tiež zmenili doterajší názov digitálne zelené osvedčenie na „osvedčenie EÚ pre COVID-19″ a zdôraznili, že nové nariadenie by malo byť účinné najviac dvanásť mesiacov.

Osvedčenie v papierovej alebo digitálnej forme by malo obsahovať informáciu o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, prípadne o negatívnom výsledku testu alebo o prekonaní tohto ochorenia. Nepôjde však o cestovný doklad a osvedčenie nebude ani podmienkou uplatnenia práva na voľný pohyb v rámci EÚ.

Parlament schválil svoj mandát na rokovania s Radou EÚ (členské štáty), keď konečné znenie nariadenia podporilo 540 poslancov, 119 bolo proti a 31 sa zdržalo hlasovania.

Za mandát na rokovania o návrhu nariadenia o osvedčeniach pre občanov krajín mimo EÚ sa vyslovilo 540 poslancov, 80 bolo proti a 70 sa zdržalo. COVID pasy by podľa poslancov mohli fungovať popri vnútroštátnych osvedčeniach.

Podľa EP členské štáty musia povinne akceptovať osvedčenia vydané v inej krajine EÚ o zaočkovaní vakcínami, ktoré odobrila Európska agentúra pre lieky (EMA). Zatiaľ ide o vakcíny od výrobcov Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Členské štáty však majú právo sa rozhodnúť, či akceptujú aj osvedčenia z iných krajín EÚ o zaočkovaní vakcínami, ktoré EMA zatiaľ neschválila, ale sú na zozname Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). To znamená, že očkovanie Sputnikom V v Maďarsku môže byť inými krajinami Únie akceptované, lebo táto ruská vakcína je na zozname WHO.

Europoslanci presadili, aby COVID pasy podliehali elektronickému overovaniu ich pravosti s cieľom predchádzať podvodom a falšovaniu. Členské štáty, ktoré budú cestovateľov s týmito osvedčeniami kontrolovať, by nemali mať právo ukladať si ich osobné údaje a žiadna centrálna databáza s týmito údajmi nevznikne ani na úrovni EÚ.

Zoznam inštitúcií, ktoré budú spracúvať a získavať údaje z COVID pasov, bude verejný a v súlade s ustanoveniami Všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR).

V prijatom uznesení sa tiež píše, že vakcíny proti COVIDu-19 sa musia vyrábať vo veľkom rozsahu, za prijateľnú cenu a musia sa prideľovať globálne. V tejto súvislosti kritizovali nedodržanie harmonogramu výroby a dodávok očkovacích látok zo strany farmaceutických spoločností.

Reakcie europoslancov

Europoslanec Milan Uhrík na sociálnej sieti Facebook informoval, že „Covid pasy nechcú. Ako jediní sa aktívne postavili proti ďalšej šikane.“

Jeho facebookový status prinášame v plnom znení:

„Europarlament včera odhlasoval zavedenie tzv. Covid pasov. Stalo sa to, žiaľ, aj s masívnou podporou slovenských europoslancov. V Bruseli som ako sa jediný Slovák spojil s 53 konzervatívnymi europoslancami z celej Európy, aby sme spolu predložili na hlasovanie návrh na úplné zamietnutie pripravovaných Covid pasov.

Žiaľ, tento návrh na zamietnutie Covid pasov neprešiel, pretože proti nemu hlasovali aj takmer všetci slovenskí europoslanci. Okrem progresívcov, liberálov a poslancov z KDH boli proti zamietnutiu Covid pasov dokonca aj všetci SMERáci. Vo finálnom hlasovaní sa zase SMERáci iba zdržali. Čo si o takejto dvojtvárnej politike máme myslieť?

Nestačili nám testovacie certifikáty od Matoviča? Treba ešte ďalšie z EÚ?! Veď to bude opäť len čistá šikana. Ľudia sa budú musieť týmito covid certifikátmi preukazovať pri cestovaní za hranice a v budúcnosti možno aj pri návšteve reštaurácií či obchodov. Tieto pasy v podstate zavádzajú povinnosť buď sa pravidelne testovať, pravidelne očkovať, alebo prekonať Covid. Pamätajte si politikov, ktorí to schválili alebo tomu nebránili!“

Europoslanec Miroslav Radačovský na facebooku organizoval anketu, aby zistil, aký majú jeho priaznivci názor na zavedenie Covid pasov: „Niekoľko tisíc občanov zaslalo svoj názor a len na niekoľko výnimiek, konštatovalo, že COVID PASS nie. Je to pre mňa dostatočná vzorka, aby som mohol konštatovať, že názor občanov Slovenska a nič iné, je pre mňa záväzok a povinnosť europoslanca hlasovať proti zavedeniu COVID PASSU. A predovšetkým viem, čím v europarlamente môžem argumentovať. Pretože len názor bez argumentácie, vôle občanov, v europarlamente neobstojí.“

Ostatní europoslanci zo Slovenska zavedenie pasov podporili.

Hlasovanie o zavedení Covid pasov si môžete pozrieť na strane 327.

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/PV-9-2021-04-28-RCV_FR.pdf

https://www.europarl.europa.eu/sed/doc/news/flash/24223/P9_PV(2021)04-28(RCV)_en.doc

 

Zdroj: https://zemavek.sk/

Odeslat komentář