JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Európsky súdny dvor zrušil dohodu o ochrane osobných údajov medzi EÚ a USA z dôvodu pokračujúcej špionáže za strany amerických tajných služieb NSA a FBI

EU: Európsky súdny dvor zrušil dohodu o ochrane osobných údajov medzi EÚ a USA. V konaní ide o právny sporu rakúskeho advokáta Maxa Schremsa proti spoločnosti Facebook. Dôvodom sú špionážne činnosti amerických tajných služieb NSA a FBI.

Užívateľské údaje občanov EÚ sa však môžu stále prenášať do Spojených štátov a iných krajín na základe takzvaných štandardných zmluvných doložiek, ako rozhodli luxemburskí sudcovia vo štvrtok.

Pozadie je sťažnosť aktivistu pre ochranu údajov Maxa Schremsa. Rakúsky právnik sa sťažoval írskemu orgánu na ochranu údajov, že spoločnosť Facebook Ireland postúpila svoje údaje materskej spoločnosti v USA.

Schrems založil svoju sťažnosť na skutočnosti, že Facebook v Spojených štátoch je povinný sprístupniť údaje americkým orgánom, ako sú NSA a FBI, bez toho, aby dotknuté osoby mohli proti nim podniknúť kroky. Írsky súd sa opýtal, či sú takzvané štandardné zmluvné doložky a štít na ochranu údajov medzi EÚ a USA zlučiteľné s európskou úrovňou ochrany údajov.

Odhalenia informátora Edwarda Snowdena v roku 2013 týkajúce sa rozšíreného internetového dozoru tajnými službami USA sa považujú za dôležité pri hodnotení súdu.

IGOR JUREČKA

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář