JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Evropa tvoří „mapu strachu“, tušíce novou krizi mezi Ukrajinou a Ruskem!

Švédský soud zamítl odvolání společnosti Gazprom ohledně sporu s Naftogazem, čímž potvrdil, že je nutné, aby Rusko zaplatilo 2,6 miliardy dolarů dluhu Ukrajině.

Zároveň v EU, pro níž ruský plyn prochází územím Ukrajiny, poznamenali, že se připravují na novou plynovou krizi.
Švédský soud rozhodl, že by Rusko mělo zaplatit Ukrajině dluh ve výši 2,6 miliardy dolarů za nedostatek plynu podle dohody o tranzitu. Podle EUobserveru by to mohlo vést k opakování plynové krize v roce 2009.Odvolací soud Švédska se tedy ve sporu mezi Gazpromem a Naftogazem postavil na stranu  ukrajinskou společností, čímž zamítl odvolání ruské energetické společnosti proti rozhodnutí Stockholmské arbitráže.

Očekávaně Ukrajina přivítala soudní rozhodnutí. „Úplné vítězství! Ukrajina opět vyhrává!,“ napsal výkonný ředitel Naftogazu Jurij Vitrenko na své stránce na Facebooku.
 
EUobserver poznamenal, že většina problémů se objevila v důsledku „kontroverzní“ smlouvy o plynu podepsané v lednu 2009 bývalou premiérkou Ukrajiny Julií Tymošenkovou na dobu deseti let.

Platnost smlouvy končí 31. prosince tohoto roku. Přičemž Rusko pohrozilo zastavením dodávek plynu na Ukrajinu, pokud se tato země nevzdá svých nároků. Gazprom v této věci již informoval své ukrajinské partnery.

„Před uzavřením nové smlouvy je bezpochyby nutné zcela vyřešit všechny právní spory,“ řekl Alexej Miller, předseda představenstva společnosti a vyzval k úplnému anulování všech vzájemných nároků.

Začátkem tohoto měsíce ruský prezident Vladimir Putin hovořil také o soudním řízení a poznamenal, že existuje riziko, že ruský plyn přestane přes Ukrajinu proudit.

„Je to nějaký nesmysl. Jen zostřují situaci,“ citoval EUobserver hlavu ruského státu. Přičemž země v současné době přepravuje asi 87 miliard kubických metrů ruského plynu do zemí EU z celkového evropského dovozu 200 miliard kubických metrů.

„Evropa se připravuje na krizi. Nevíme, co se stane 1. ledna, ale budeme připraveni,“ řekl Maciej Wozniak, viceprezident polské státní ropné a plynárenské společnosti PGNiG.
 
Podle něj byla vytvořena tzv. „mapa strachu“, která ukazuje, jako nikdy předtím, vysokou úroveň skladování v Rakousku, České republice, Německu, Maďarsku, Polsku, na Slovensku a na Ukrajině.

Odeslat komentář