JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Evropské peníze způsobují více trápení migrantů v Libyi

Lybie: Když Evropská unie začala nalévat miliony eur do Libye za účelem zpomalení přílivu migrantů přes Středozemní moře, peníze přicházely s příslibu EU na zlepšení vazebních středisek známých zneužíváním a bojem proti obchodování s lidmi píše AP.

To se nestalo. Místo toho utrpení migrantů v Libyi vyvolalo prosperující a vysoce lukrativní web podniků financovaných částečně EU a umožněných OSN, zjistilo vyšetřování Associated Press.

EU poslala do Libye přes 327,9 milionu EUR, přičemž dalších 41 milionů bylo schváleno začátkem prosince, z velké části prostřednictvím agentur OSN. AP zjistil, že v zemi bez fungující vlády byly obrovské částky evropských peněz odkloněny do vzájemně propojených sítí milicionářů, obchodníků s lidmi a příslušníků pobřežní stráže, kteří vykořisťují migranty. V některých případech úředníci OSN věděli, že podle interních e-mailů peníze získávají sítě milic.

Stejné milice se konspirují s některými členy libyjských jednotek pobřežní stráže. Pobřežní hlídka získává od Evropy výcvik a vybavení, aby zabránila migrantům od pobřeží. Členové pobřežní stráže však vracejí některé migranty do zadržovacích středisek na základě dohod s domobranami, zjistil AP, a přijímají úplatky, aby ostatní nechali projít na cestu do Evropy.

Milice zapojené do zneužívání a obchodování také sbírají evropské fondy poskytnuté prostřednictvím OSN na krmení a další pomoc migrantům, kteří hladoví. Například miliony eur v rámci potravinových smluv OSN byly vyjednávány se společností kontrolovanou vůdcem milice, i když ostatní týmy OSN vyvolaly poplachy ohledně hladovění ve svém zadržovacím středisku, podle e-mailů získaných AP a rozhovorů s nejméně polovinou –  libyjských úředníků.

Odeslat komentář