EU/RUSKO: Výbor pro zahraniční věci Evropského parlamentu představil návrh zprávy, která obsahuje hlavní principy budování vztahů s Ruskem. Se zprávou se seznámila RT.
Princip „podpory demokracie“ zejména předpokládá odpor „ruskojazyčné propagandě“. Evropské unii proto navrhují vytvoření televizní stanice s vysíláním 24 hodin denně.
Navíc se vedení EU navrhuje projednání varianty o neuznání legitimnosti nového složení ruské Státní dumy, jestli zářijové volby budou uznány za zfalšované.
Autoři zprávy zároveň zdůrazňují, že Rusko by mělo být informováno o výhodách, které může získat, pokud zahájí demokratické změny. Mluví se o zjednodušení vízového režimu, investičních programech do volného obchodu a strategickém partnerství.
Pro větší stimulaci snah Rusů k demokratickým změnám je navrhováno, aby Rusko přijalo strategii rozvoje Východní partnerství, kterou Brusel kdysi zahájil pro posílení spolupráce se zeměmi bývalého Sovětského svazu.
Na „ochranu demokracie po celém světě“, jak se domnívají autoři zprávy, by se Evropská unie měla spojit s USA a vyvinout celková opatření v části sankcí, poskytnutí finanční pomoci a podpory aktivistů.
Princip „demokracie nadevše“ zahrnuje, aby v jakémkoliv dialogu s Moskvou byl brán ohled především na otázku dodržování lidských práv a provedení svobodných voleb. Autoři zprávy přitom doporučují začít zastavením stavby plynovodu Nord Stream 2.
Zvláštní bod je věnován „zadržování ruské agrese“. Evropské unii je navrhováno společně s NATO a mezinárodním společenství pokračovat v tlaku na Moskvu, aby ji donutily zastavit „zasahování“ do záležitostí regionu Východního partnerství a vrátit „okupovaná území východních států – sousedů EU“.
Pokud Moskva bude pokračovat „v agresivních činech“, autoři dokumentu radí, aby Evropská unie projednala otázku o odpojení od platebního systému SWIFT. Kromě toho je vedení EU navrhováno vytvoření plánu na snížení závislosti na dodávkách ruského plynu a ropy, minimálně do té doby, než se v Kremlu bude nacházet současné vedení.
Aktuální vztahy s Ruskem
V poslední době je ve vztazích Moskvy a Západu pozorována další vlna napětí. V březnu Evropská unie zavedla sankce v rámci nového globálního režimu za porušování lidských práv, tuto reakci vyvolalo uvěznění Alexeje Navalného. Rusko reagovalo zákazem vstupu osmi evropským úředníkům.
V pátek ruská vláda schválila seznam znepřátelených států. Zatím se v něm objevují pouze dvě země: USA a Česká republika. Jak vysvětlil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, Moskva nebude bez rozdílu zařazovat jakoukoliv zemi do tohoto seznamu – rozhodnutí bude předcházet hluboká analýza. Kromě toho to podle slov Lavrova nebude „mrtvý papír“, seznam bude revidován s rozvojem vztahů s každým státem.
Zdroj: https://cz.sputniknews.com/
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi