JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Exsiskári Forisch a spol. boli prepustení na slobodu

Bývalí príslušníci Slovenskej informačnej služby boli v konflikte s finančnou skupinou Penta a aj väzobne stíhaným podnikateľom Marianom Kočnerom.

Dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava nariadil prepustiť na slobodu všetkých zadržaných obvinených v rámci policajnej akcie Hyena.

Urobil tak po preštudovaní spisového materiálu. TASR o tom informoval prokurátor a hovorca KP Oliver Janíček. Medzi zadržanými boli aj traja exsiskári.

„Dnešného dňa vyšetrovateľ predložil prokurátorovi KP Bratislava vyšetrovací spis spolu s podnetom na podanie návrhu na vzatie do väzby troch obvinených, voči ktorým je na KP Bratislava vedené trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vydierania v štádiu pokusu. V danom prípade sa jedná o inú trestnú vec, ako bola medializovaná trestná vec obvinených, ktorá bola realizovaná pod krycím názvom Hyena. Dozorový prokurátor KP Bratislava po preštudovaní spisového materiálu nariadil prepustenie všetkých zadržaných obvinených na slobodu podľa paragrafu 87 odseku 1 Trestného poriadku,“ spresnil Janíček.

Polícia pôvodne obvinila troch bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavla Forischa, Jána Feranca a Stanislava Žiarana.

Forisch je okrem vydierania obvinený aj z drogovej trestnej činnosti, Žiaran je obvinený za nedovolené ozbrojovanie a vydieranie a Feranec za vydieranie. Všetkých zadržala polícia v utorok (15. 10.) v rámci akcie Hyena.

„Zaistili sme strelné zbrane, strelivo a väčšie množstvo drog. Vyšetrovateľ obvinil z drogovej trestnej činnosti štyri osoby, z vydierania tri osoby a jednu osobu z nedovoleného ozbrojovania. Vyšetrovateľ piatich zo zadržania prepustil, na štyroch podá podnet na väzbu,“ priblížila na margo akcie polícia. Medzi obvinenými boli aj spomínaní bývalí príslušníci SIS.

Zatknutie exsiskárov na objednávku Penty?

Bezpečnostný analytik a bloger Radovan Bránik v reakcii na zásah NAKA nepriamo tvrdí, že zatknutie exsiskárov prebehlo na objednávku istých záujmových skupín.

„Zatiaľ je to len nedovolené ozbrojovanie, ale podľa všetkého sa chystá aj obvinenie z prechovávania detskej pornografie, obľúbený nástroj hľadačov nahrávok Gorily spred niekoľkých rokov u bývalého šéfa odboru odposluchov Arpáša. Feranc bol kedysi jeho zástupcom v SIS. Arpáš svoju “úradne zničenú” kópiu predal istému nemenovanému subjektu a detaily ďalšieho predaja ste si mohli vypočuť včera na nahrávke Trnku a Kočnera. Tretí pokus sa už nepodaril, pretože nádejný kupec konečne pochopil, že digitálne dáta možno donekonečna kopírovať,“ uviedol Radovan Bránik.

Žitný: Zverejnenie nahrávky Gorila je odpoveďou na zadržanie Forischa a spol.

Analytik a novinár Milan Žitný v tejto súvislosti nevylúčil, že zverejnenie Gorily a zadržanie exsiskárov môže spolu súvisieť. V rozhovore pred denník Pravda uviedol, že zverejnenie nahrávky Gorila vníma ako „odpoveď na zadržanie expríslušníkov Slovenskej informačnej služby Pavla Forischa, Jána Feranca a Stanislava Žiarana.“

Nahrávka Gorila bola zverejnená do 24 hodín po zatknutí exsiskárov, ktorí boli v konflikte s Pentou a Kočnerom

Pavol Forisch v SIS podľa vlastných slov skončil v roku 2008 a potom začal podnikať so Stanislavom Žiaranom, ktorý predtým tiež pracoval v SIS. Pri obchodoch vraj narazili na Kočnera. Dlhoval im vraj peniaze, potom sa s ním o ne súdili. Preto sa podľa Forischa v roku 2014 rozhodli, že Kočnera zničia.

Forisch so Žiaranom často odkazujú na odkryté Bašternákove a Kočnerove kauzy a prezentujú sa ako bojovníci s nespravodlivosťou.

Forisch sa počas svojho pôsobenia v SIS venoval ekonomickej kriminalite. Tvrdí, že spolu so Stanislavom Žiaranom boli zároveň informátormi, ktorí zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi poskytli dôležité informácie ohľadne Mariana Kočnera.

Forisch, Feranc a Žiaran sa angažovali aj proti investičnej skupine Penta a jej mäsokombinátu Mecom, ktorý je najväčší na Slovensku. Od roku 2016 opakovane podávajú návrh na vyhlásenie bankrotu spoločnosti Mecom, čím chcú podnik donútiť, aby im vyplatil tri až štyri milióny eur.

Penta tvrdí, že peniaze vymáhajú neoprávnene a nemajú v rukách nijaký rozsudok, podľa ktorého by na ne mali nárok. Na skupinu okolo Forischa preto podala trestné oznámenia za vydieranie.

Na jeho základe policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zasahovali v utorok 15. októbra v Bratislave a okolí pre násilnú trestnú činnosť, drogy a nedovolené ozbrojovanie počas ktorej zatkli aj Forischa, Feranca a Žiarana.

Viaceré redakcie slovenských médií dostali v stredu 16. októbra mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006.

Odeslat komentář