JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Falešná pandemie a s ní související restrikce měnili žebříčky nejlepších měst. Praha se propadla, Vídeň už není první. Evropa díky negativným opatřením a rozhodnutím Bruselu kompletně a nadobro končí

Na první příčce žebříčku světových metropolí s nejvyšší kvalitou života, který sestavuje organizace The Economist Intelligence Unit (EIU), se umístilo novozélandské největší město Auckland. Vystřídalo Vídeň, která na vrcholu byla od roku 2018. Propad v hodnocení zaznamenala i Praha.

Zatímco kvalita života se v evropských městech snížila kvůli epidemii koronaviru a souvisejícími opatřeními, Novému Zélandu se naopak vyplatila rychlá a tvrdá uzávěra, uvedla agentura Reuters.

Vídeň ani žádné další město ze států Evropské unie se letos nedostaly do první desítky metropolí s nejvyšší kvalitou života. Rakouská metropole se propadla na 12. místo. Úspěch naopak slaví Oceánie. Kromě prvního Aucklandu je v desítce nejlepších měst také novozélandské hlavní město Wellington a australská města Adelaide, Perth, Melbourne a Brisbane. Japonsko obsadilo v hodnocení druhé a čtvrté místo s Ósakou a Tokiem a Švýcarsko sedmé a osmé místo s Curychem a Ženevou.

Podle organizace se epidemie koronaviru výrazně promítla do kvality života ve většině velkých světových metropolí. „Tvrdá uzávěra, kterou Nový Zéland zavedl, dovolila obnovit provoz a umožnila obyvatelům měst, jako jsou Auckland či Wellington, si užívat života, který se podobá době před pandemií,“ uvedli autoři hodnocení. Podle nich se městům v Oceánii vyplatila i striktní kontrola hranic, kterou zavedly Austrálie a Nový Zéland.

Během pandemie se výrazně propadlo hodnocení mnohých měst a metropolí v Evropské unii. Podle EIU to je dáno pomalým startem očkování a kvůli pokračování pandemických opatření. Nejprudší sestup zaznamenal německý Hamburk, jež se umístil na 47. místě. To je o 34. příček horší skóre než před šesti měsíci. Praha se umístila ve zhruba polovině žebříčku, na 72. pozici, což je o 27. příček horší výsledek. České hlavní město si výrazně pohoršilo v hodnocení zdravotní péče. Výrazné zlepšení v EU hlásily Madrid a Barcelona.

EIU vyhodnocuje 140 světových měst a metropolí na základě zhruba 30 indikátorů. Hodnotí se pět oblastí – politická a bezpečnostní stabilita, zdravotní péče, vzdělání, infrastruktura a kultura a životní prostředí. V roce 2020 nebylo světové hodnocení zveřejněno, letos zahrnovalo i ukazatele související s epidemií covidu-19. Podle analytiků hodnocení životních podmínek zajímá mezinárodní investory při rozhodování, kam umístit své sídlo či pracoviště nebo vyslat své zaměstnance.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář