JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Fico prirovnal situáciu v Bielorusku k pokusu o prevrat ktorý sa odohral aj na Slovensku. Matovič s Korčokom podľa neho len slepo kopírujú cudzie názory (VIDEO)

SLOVENSKO: Podľa bývalého premiéra by Slovensko nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska.

Slovensko by nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska, uviedol to vo videu na sociálnej sieti bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD). Ako tvrdí, je potrebné nechať na Bielorusoch, aby sa rozhodli, čo si želajú.

V zahraničnej politike súčasnej vlády sa podľa Fica suverenita vytráca. „Sledujeme len slepé kopírovanie cudzích názorov. Už som odsúdil násilie proti protestujúcim v Bielorusku, tak ako som ho tvrdo kritizoval pri pohľade na ulice vo Francúzsku, Španielsku a iných vyspelých demokraciách. Do vnútorných záležitostí Bieloruska jednostrannou podporou politickej opozície by ale Matovič, Korčok a ďalší nemali zasahovať,“ poznamenal Fico.

„V Bielorusku vidím pokus o realizáciu modelu, ktorý sa použil na Ukrajine, ale prvky, ktorého sme videli aj na Slovensku, kde došlo k hrubému politickému zneužitiu vraždy novinára a jeho pamiatky na útok proti legitímnej vládnej moci,“ tvrdí predseda Smeru-SD.

Situáciu v Bielorusku podľa neho nevyriešia ani medzinárodné sankcie voči tejto krajine. „Sankcie nikdy nefungovali a len strpčujú život ľuďom a zvyšujú napätie. S Bieloruskom treba viesť normálny politický dialóg a vyjsť mu v ústrety poskytnutím medzinárodných sprostredkovateľov a nie zákazov dovozu alebo vývozu tovaru, či zákazom pohybu vybraných osôb,“ povedal Fico. Podľa neho vládna koalícia na Slovensku „deklasuje právny štát a demokraciu“.

Vláda SR prijala v stredu stanovisko k aktuálnej situácii v Bielorusku. Slovensko bude na pôde Európskej únie podporovať rozhodnutia o cielených a reštriktívnych opatreniach voči osobám zodpovedným za násilie na občanoch Bieloruska protestujúcich proti nedodržiavaniu občianskych a ľudských práv. Rovnako sa zasadí za mobilizáciu všetkých nástrojov podpory občianskej bieloruskej spoločnosti a bude podporovať úsilie medzinárodného spoločenstva zastaviť eskaláciu napätia v Bielorusku.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář