JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Film AVATAR není žádná fikce. Právě se reálně odehrál v Austrálii

AUSTRÁLIE: Těžební gigant Rio Tinto odpálil jeskyně původních obyvatel Austrálie – Aboriginců. Společnost se již za odstřel omluvila s tím, že došlo k nepochopitelné chybě. Posvátné místo Aboriginců s dokladovanými stopami života již před 46 000 roky to však už nevrátí. Jeskyně v Juukan Gorge byly nevratně poškozeny.

K odpalu na severu státu Západní Austrálie mělo dojít minulý víkend v rámci projektu rozšiřování dolu na železnou rudu. Podle deníku Guardian byla exploze pouze 11 metrů od tohoto posvátného a historicky významného místa. Společnost Rio Tinto již kontaktovala místní Aborigince a oznámila jim, že oba skalnaté příbytky byly zničeny.

„Naši lidé jsou hluboce zasaženi zničením těchto kamenných příbytků a oplakávají ztrátu spojení s našimi předky a naší zemí,” uvedl zástupce původních obyvatel John Ashburton.

Systém dvou jeskyní byl jediným důkazem ve vnitrozemské Austrálii o kontinuálním osídlením oblasti od poslední doby ledové. V jeskyních se našlo i nemalé množství artefaktů. Bohužel měly jeskyně Juukan George tu smůlu, že se nacházely přímo u lukrativního naleziště železné rudy. Navzdory sedmileté snaze o ochranu tohoto posvátného místa proběhl 24. května odstřel, který jeskyně zničil.

Jeskyně před zásahem těžařů

Jeskyně před zásahem těžařů

Zástupci Aboriginců minulý týden uvedli, že se snažili vyjednat zastavení odstřelu, ale bylo jim řečeno, že výbušniny už byly rozmístěny a není možné je odstranit, informoval Sydney Morning Herald.

Archeologické vykopávky v roce 2014 přinesly zhruba 7000 nalezených starověkých artefaktů včetně kamenů sloužících jako hmoždíř, broušené kosti a mnoha dalších nálezů, které poodhalily historický význam těchto jeskyň.

Peter Stone, který aktuálně v organizaci UNESCO zodpovídá za ochranu kulturního dědictví uvedl, že zničení těchto starověkých jeskyň je tragédií. V rozhovoru pro australské rádio tento čin přirovnal ke zničení Palmýry Islámským státem a Buddhů z Bámjánu Talibánem.

Odeslat komentář