Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Pár dnů před volbami se na scéně objevila kauza týkající se Andreje Babiše, označovaná jako Pandora Papers. Okamžitě se jí začaly zabývat mnohé instituce a nyní se k věci vyslovil Finanční analytický úřad. Podle všeho se nemělo jednat o praní špinavých peněz, jak mnozí předpokládali, jelikož byl původ peněz bankou dohledán.
Na Finančním analytickém úřadu, který spadá pod ministerstvo financí Aleny Schillerové, se již před třemi roky objevil dotaz týkající se toho, jaký původ mělo téměř 400 milionů korun, které Andrej Babiš použil na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře. Jeho ředitel Libor Kazda se zabýval okolnostmi šetření a ve středu veškeré podrobnosti transakce vysvětlil poslancům z Komise pro kontrolu Finančního analytického úřadu. Poslanci po něm požadovali zejména informace o tom, zda jeho úřad v minulosti transakci, kterou provedl Andrej Babiš jako majitel Agrofertu v roce 2009, prošetřoval, a k čemu dospěl.
„Byl jsem osloven, abych dorazil a na všechny otázky, které mi byly položeny, jsem pravdivě odpověděl,“ řekl Kazda pro iROZHLAS.cz s tím, že se k obsahu jednání více vyjadřovat nechtěl.
Mnohem hovornější ale byli poslanci. Například poslanec za ODS Karel Krejza uvedl, že v roce 2018 přišel na Finanční zpravodajskou jednotku, spadající pod ministerstvo financí, dotaz ze zahraničí.
„Týkal se tohoto převodu. Konkrétně, jestli nejde o praní špinavých peněz,“ poznamenal Krejza.
Ten rovněž doplnil, že si příslušný úřad následně vyžádal veškeré dokumenty o transakci z roku 2009 od české banky.
„Banka řekla, že dohledala původ peněz a rozhodně se o praní špinavých peněz nejedná,“ dodal k věci poslanec za ODS.
Za zmínku navíc stojí, že Finanční analytický úřad mohl podle webu Investigace.cz vědět o podezřelé transakci již od roku 2016. Uniklé dokumenty navíc uvádí, že Finančně zpravodajská agentura z Britských Panenských ostrovů tehdy obdržela od právní kanceláře zastupující Babiše hlášení o podezřelé aktivitě. A v kolonce „důvod“ stálo „podvod“.
Nicméně, český premiér už od začátku kauzy tvrdí, že žádný zákon neporušil a vysvětluje, že nákup francouzských nemovitostí přes řetězec offshorových firem není nelegální. Stejně tak se dušuje, že peníze na nákup odešly z české banky a jednalo se o jeho osobní finance, které byly řádně zdaněné. A právě na to se poslanci Kazdy dotazovali.
„Původ peněz byl z české firmy, všude jeden majitel, takže praní špinavých peněz to nebylo, protože původ byl jednoznačně z nějakého podnikání,“ dodal nyní Krejza.
Jeho slova navíc následně potvrdil i předseda sněmovní komise František Vácha (TOP 09): „Nebylo to v hotovosti, peníze, které šly do ciziny, byly z české banky.“
Vzhledem k výše uvedenému se nakonec poslanci jednoznačně shodli na tom, že Kazdův úřad při prověřování transakce nepochybil, dodal Vácha.
„My nekontrolujeme pana premiéra, my kontrolujeme Finanční analytický úřad a já jsem přesvědčený o tom, že úřad nepochybil,“ uvedl dotyčný.
Dodejme ještě, že se daný Finanční analytický úřad nezabývá tím, zda byly peníze řádně zdaněny, jelikož to není v jeho kompetenci.
Babiš & Pandora papers
Podle dokumentů označovaných jako Pandora papers si předseda vlády Andrej Babiš poslal přes offshory 400 milionů korun, za něž následně nakoupil nemovitosti. O dokumenty nazvané Pandora papers se Mezinárodní konsorcium vyšetřujících novinářů (International Consortium of Investigative Journalists) podělilo s britským Guardianem, BBC a dalšími médii po celém světě.
Podle Pandora papers Babiš v roce 2009 poslal 15 milionů euro do tří společností, ze společnosti Blakey Finance Limited přes společnost Boyne Holding LLC do společnosti SCP Bigaud nacházející se v Monaku.
Babiš na celou věc reagoval a jeho první slova zněla tak, že se jedná o snahu ho před volbami očernit. Následně uvedl, že na radu realitních kanceláří nakoupil nemovitosti ve Francii prostřednictvím offshorových společností. Sdělil však, že se nejedná o nic nelegálního. Zároveň ale připustil, že postup sice nebyl vhodný pro politika, ale dodal, že tehdy prý v politice nefiguroval.
Nicméně, dle odborníků celá operace nese znaky praní peněz. Babišovi údajně hrozí vyšetřování nejen ve Francii, ale i v USA a v Česku.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi