JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Forbes: Nová „technologická studená válka“ dotlačila Rusko a Čínu k užší spolupráci, konec technologické dominance USA!

RUSKO/ČÍNA: Nová „technologická studená válka“ dotlačila Rusko a Čínu k užší spolupráci, kde čínská společnost Huawei hraje roli spojnice, napsal Forbes.

Tato aliance navíc ohrožuje výměnu zpravodajských informací a spolupráci v oblasti americké bezpečnosti se spojenci a podkopává také technologickou dominanci země.
Všechny pokusy amerického prezidenta Donalda Trumpa přesvědčit britského premiéra Borise Johnsona, aby odmítli čínské společnosti Huawei povolení k vytvoření sítě 5G v zemi, selhaly. Jak Forbes poznamenal, přestože veřejně v Bílém domě odmítli odsoudit své britské kolegy, nespokojený s rozhodnutím si  Trump vylil svůj „vztek“ na Johnsona „energetických vyjádřeních“ během telefonního hovoru.Mezitím na Západě, na obou stranách Atlantiku, dosáhly předsudky proti Huawei kritické úrovně, což vedlo některé politiky přirovnávání rozhodnutí britské vlády k technologické spolupráci s KGB uprostřed studené války.

Forbes však vidí naléhavější problém – roli Huawei jako mostu mezi Moskvou a Pekingem. Přes rozdíly mezi Čínou a Ruskem je nová „technologická studená válka“ dotlačila k užší spolupráci.

Čínská společnost zejména zavádí pilotní zóny 5G v Rusku a dodává stále více smartphonů. Na Západě vyvolává obzvláště znepokojení pokrok rusko-čínské aliance proti Spojeným státům. Společnost se aktivně účastní diskusí na úrovni státu o vývoji hardwaru a softwaru.

Huawei navíc v Rusku začal budovat ekosystémy umělé inteligence (AI).

„Huawei spolu s průmyslovými organizacemi, více než 100 000 vývojáři AI, více než 100 partnery – nezávislými dodavateli softwaru a více než 20 univerzitami budou schopni vybudovat ekosystém AI za pět let,“ uvedl Jiang Tao, viceprezident pro strategii a rozvoj podnikání, oddělení inteligentních počítačových systémů.

Forbes je přesvědčen, že úloha Huawei v technologickém rozvoji Ruska nebude omezena jen na to. Konkrétně společnost považuje zemi za „úrodnou loveckou půdu“ pro rozšiřování technologických možností v samotné Číně na úkor kvalifikovaných ruských odborníků.

Forbes však trvá na tom, že Washington tuto válku ještě neprohrál. Ve Velké Británii se řada vedoucích politiků snaží dosáhnout zrušení nebo alespoň omezení rozhodnutí vlády. Kromě toho americký generální prokurátor William Barr vyzval k zabránění čínské dominance na trhu 5G prostřednictvím partnerstvím se společnostmi, jako je finská Nokia a švédská společnost Ericsson.

Odeslat komentář