JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Forbes: Ruští vojáci již využívají „IRON MAN“ exoskeletonové technologie v nejvyšší možné míře, američané zcela zlyhali

RUSKO: Je nepravděpodobné, že se obyčejný americký pěšák v blízké budoucnosti změní v superhrdinu „železného muže“, zatímco jeho ruští kolegové již využívají exoskeletonové technologie v nejvyšší možné míře.

Podle časopisu Forbes se ruští vynálezci krok za krokem snaží vylepšit exoskelet, přidávají další a další změny, zatímco americký projekt bojového obleku „TALOS“ zatím nijak nepokročil.

Po dalším neúspěšném americkém pokusu o vytvoření výzbroje ve stylu „Iron Mana“, někteří komentátoři dospěli k závěru, že vojenské exoskeletony zůstanou navždy oblastí sci-fi. Jak píše Forbes, je nepravděpodobné, že se obyčejný americký pěšák v blízké budoucnosti změní na Tonyho Starka, přičemž jeho ruský kolega již využívá technologie exoskeletonu v plném rozsahu.

Jak publikace pokračuje, ruské exoskeletony, známé jako bojové obleky „Ratnik“ („Bojovník“), byly vytvořeny Ústředním vědeckovýzkumným ústavem precizního inženýrství, součástí obranného gigantu Rostek. Původní verze „Ratnika“ je exoskelet bez motoru, který přenáší zatížení z vojáka a, jak se říká, umožňuje dlouhé pochody a útoky s hmotností až 45 kilogramů.

Nemotorové exoskeletony uvolňují stres uživatele pomocí pružin nebo jiných zařízení k ukládání nebo uvolňování energie. Protože nevyžadují zdroj energie, nehrozí jim řada složitých technických problémů s elektricky pancéřovanou zbrojí.

„Hlavní výzvou je výběr materiálu pro exoskeletony. Musí být silné a lehké,“ řekl Forbesu Albert Bakov, generální ředitel TsNIITochMash.

Zatímco Bakov očekává, že nakonec bude i verze s pohonem, nevěří, že moderní technologie je pro tento úkol vhodná.

„Baterie s požadovanou kapacitou a velikostí nebyla dosud vyvinuta,“ odpověděl Bakov.

Raná verze „Ratniku“, EO-1, již byla podrobena rozsáhlým zkouškám – dokonce používána bojovými inženýry v terénu v Sýrii. Potřebovali je kvůli hmotnosti ruské elektroniky, která byla přepravována provozovateli pomocí robotického systému odminování Uran-6.

„Provozovatelé Uranu 6. Musí mít na hrudi těžký ovládací panel,“
říká Samuel Bendett, poradce ruského programu v Centru pro námořní výzkum a expert na ruské bezpilotní systémy.

Řídicí jednotka váží přes 18 kilogramů, ale s pomocí exoskeletu mohou operátoři snadno chodit rychlým tempem a bez námahy sedět, lehnout si a vstát.

„Ukázalo se, že exoskelet je ideálním dočasným řešením pro okamžité použití k uspokojení operačních potřeb vojáka,“ říká Bendett.

Exoskeleton je považován za výzbroj k intuitivnímu použití. Můžete si jej nasadit během několika minut a okamžitě ho odhodit. Podle zdrojů stojí jedna sada asi 3500 dolarů. Exoskeleton může nést nejen těžké vybavení, ale také slouží jako upevnění zbraní.

„Konstrukce exoskeletu s „třetí rukou“ umožňuje použití těžších a výkonnějších zbraní – například kulometu – jednou rukou,“ vysvětlil Bakov.

Bendett věří, že ruští vývojáři již přišli s různými originálními schématy ke zlepšení exoskeletu – přidali vše od ochranné chameleonové barvy až k mikrodronům. Verze třetí generace známá jako „Centurion“ je slibována do roku 2025. Ale pokud jde o stanovené cíle, jsou zcela realistické.

Jak publikace uzavírá, ruská verze bez motoru se postupně vylepšuje: několik set sad je již v provozu nebo je objednáno. EO-1 nemusí být zvlášť působivý ve srovnání s nepřemožitelným pancéřováním síly, které slibuje „TALOS“ z Zvláštní skupiny pro vývoj zbraní USA Navy, ale pokud projekt bojového obleku „TALOS“, ohlášený již v roce 2013, zatím nikam nevede, Rusové již mají odrazový můstek na další úroveň.

„Financování ambiciózních projektů s výkyvem na bezprecedentní možnosti ekosystému Pentagon může být snazší. Ruský postupný přístup má ale také své výhody. V závodě želv a zajíců se Rusové ujímají vedení díky skromným, ale efektivním technologiím,“
uzavírá autor materiálu.

Překlad: prvnizpravy.cz

Odeslat komentář