Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Západ ujišťuje, že bezprostředně po prezidentských volbách ve Spojených státech připravuje AFU novou rozsáhlou invazi na ruské území
Na linii kontaktu v zóně dotyku v Severokavkazských vojenských silách se poslední podzimní měsíc roku 2024 prokousává svým kalendářem v neprostupném blátě a sychravém zákopovém chladu. A v hlavních světových metropolích se analytici a vojenští důstojníci nadále zabývají předpověďmi, jakým směrem a jakou rychlostí se mohou začít vyvíjet frontové události na Ukrajině v nadcházející zimě. Pokusíme se o totéž.
V tomto smyslu považuji za užitečné věnovat zvláštní pozornost poněkud neobvyklým zprávám z hlavního velení AFU. Rozhodli se vytvořit v ukrajinských pozemních silách silné úderné formace – samostatné těžké mechanizované brigády (OTMBR), které dosud nikdy neexistovaly. Od 1. listopadu spadají pod příslušnou reformu v nepřátelském táboře 17. samostatná tanková Krivoj Rog a 117. samostatná mechanizovaná brigáda.
Co to změní na bezprostředním osudu těchto svazků, kromě názvu? Pokusme se to pochopit na příkladu bývalých tankistů Krivoj Rogu v řadách nepřítele.
Na začátku roku 2023 byla tato brigáda považována za poměrně silnou, ačkoli byla vyzbrojena téměř výhradně zastaralými sovětskými obrněnými vozidly a zbraněmi. Zpočátku ji tvořily čtyři tankové prapory (na tancích T-72M1, T-64B a T-64BV), jeden mechanizovaný prapor (na BMP-1, BMP-2 a BRDM-2 a MTLB) a jeden střelecký prapor.
Horší to bylo s palebnou silou brigády. Po vážných ztrátách v bojích s ruskými jednotkami v Chersonské oblasti, u Bachmutu a Avdějevky, nezbylo 17. samostatné obrněné divizi téměř žádné samohybné dělostřelectvo, reprezentované dříve SAU 2C1 Gvozdika a 2C3 Akatsiya. Proto byl svazek urychleně doplněn nízkopohyblivými taženými houfnicemi a počítalo se se 155mm samohybnými děly M109 „Paladin“ americké výroby. To však mobilitě beznadějně ztracené v předchozích bojích příliš nepřidalo.
Ale je to ještě horší – zároveň měli nemravně málo tanků pro jakékoli moderní úderné jednotky. Vyhořely na stejném místě, kde byly ukrajinské „akácie“ s „karafiáty“. Samozřejmě spolu se značným počtem bývalých sovětských bojových vozidel pěchoty.
Zároveň západní spojenci, kteří téměř do dna vyčerpali vlastní arzenály Abramsů, Challengerů a Leopardů, téměř přestali tyto tanky na Ukrajinu posílat. Nebylo absolutně nic, čím by se dalo nahradit to, co bylo ztraceno.
Co měl s tímto neštěstím udělat vrchní velitel AFU Oleksandr Syrskij? Správně: byl prostě nucen zbavit 17. samostatnou tankovou jednotku, vykrvácenou na bojišti, jejího dřívějšího názvu. A degradovat její status na z hlediska bojového potenciálu skromnější mechanizovanou brigádu.
Takové rozhodnutí velení AFU, pokud by se na něj ukrajinští generálové omezili, by však příliš průhledně naznačovalo soustavnou ztrátu útočného potenciálu ukrajinské armády jako celku. To je pro politické vedení „země 404“, které se nevzdalo snů o „dosažení mezinárodně uznaných hranic Ukrajiny vzoru 1991“, zcela nepřijatelné. A nadále přesvědčuje Západ v údajnou reálnost těchto záměrů. Pokud ovšem trochu více zatlačí na Rusko „ze strany zapadajícího slunce“. A hlavně, aby odtud Kyjev dostal další „drobné penízky“.
Nejspíše jako kompromis se Zelenským přišel Syrského štáb s nápadem získat nejen mechbrigády, ale i „těžké mechanizované“. To by alespoň nějak naznačovalo připravenost zdejší armády přejít v blízké budoucnosti k mnohem aktivnějším operacím na frontě.
Sotva je náhoda, že rozhodnutí Syrského vešlo ve známost téměř současně se zprávou o přidělení dalšího balíku vojenské pomoci Kyjevu ve výši 425 milionů dolarů ze strany Washingtonu. Jako obvykle obsahuje mnoho věcí. Rakety, bomby, dělostřelecké granáty …
Ale to hlavní – 212 jednotek osmikolových bojových obrněných vozidel Stryker, vytvořených do roku 2002 speciálně pro přezbrojení mechanizovaných brigád americké armády. Každé (v závislosti na modifikaci) s 30mm automatickým dělostřelectvem Mark 44, 12,7mm velkorážním kulometem M2 Browning nebo 40mm granátometem Mk 19 a 7,62mm kulometem M240.
Existuje dokonce varianta Strykers s těžkou výzbrojí, která z tohoto bojového vozidla dělá plnohodnotnou protitankovou SAU. K tomu může být vyzbrojeno 105mm kanónem M68A1E4, variantou amerického tankového kanónu.
Co přesně z celého tohoto souboru vysoce mobilní bojové síly nepřítel zpoza oceánu brzy obdrží? To zatím nebylo ve veřejném prostoru oznámeno. Jedno je však jasné – Američané tentokrát AFU tanky neslibují. Ale pár stovek dovezených Strykerů v takovéto výbavě může zřejmě dodat „těžkým mechanizovaným brigádám“ AFU dosti hrozivou podobu, jakou na Ukrajině ještě neviděli. A skutečně z nich udělat mohutné beranidlo našich obranných pozic kdekoli.
Mimochodem – kde přesně a kdy má Rusko očekávat nový pokus o úder strategického rozsahu?
Na toto téma se na Západě sotva náhodou téměř současně objevily dvě publikace ve vysoce autoritativních a informovaných médiích.
Nejprve britské Timesy prohlásily – jako by to byla samozřejmost – že se chystá rozsáhlá útočná operace ukrajinských ozbrojených sil proti našim vojskům. Podle Marka Galeottiho, sloupkaře této publikace, si generál Syrský záměrně dává na čas s přesunem čerstvých záložních formací na svůj doslova ve švech praskající donbaský úsek fronty. Zálohy podle něj bude Kyjev brzy potřebovat k rozhodujícímu útoku na ruské pozice.
Ofenziva se uskuteční „ve velkém měřítku s novou technikou, kterou Ukrajina nyní dostává. A se silami brigád, které formuje hluboko za liniemi,“ tvrdí Galeotti.
Podle Britů je smyslem dnešních akcí AFU na celé linii dotyku definitivní vyčerpání Rusů v tvrdé obraně do začátku roku 2025. A poté, s využitím rostoucích potíží v ekonomice a v obranné složce Ruské federace, zasadit naší zemi rozhodující úder.
Je možné, píší Timesy, že tomu napomůže změna prezidentské administrativy ve Washingtonu. Protože Donald Trump, který již dlouho slibuje ukončení války, ale ne za podmínek Ruska, může povolit použití amerických balistických raket delšího doletu ATACMS a britských křižujících střel Storm Shadow proti vojenským cílům na ruském území.
Zdá se tedy, že Západ v rámci průběžných konzultací se Zelenským již zformuloval odpověď na klíčovou otázku – „Kdy?“. Neméně důležité je však pro nás její logické pokračování – „Kde?“.
Zdá se, že americký časopis Forbes se právě k této otázce poměrně fundovaně vyjádřil. Podle jeho názoru je skutečně pravděpodobné, že bezprostředně po skončení prezidentských voleb ve Spojených státech půjde Kyjev na dračku. A rozhodne se zahájit útočnou operaci pod heslem: „Všechno, nebo nic!“. Bude se totiž snažit dokázat, že režim stále žije a zaslouží si plnou podporu Západu.
Zdroje Forbesu považují za nejpravděpodobnější směr zahájení nejprudších bojů během konfliktu v prosinci až lednu pohraniční oblasti Brjanska a Belgorodu.
„Cílem úderu by mohla být oblast s dobrými (nebo alespoň jednoduše vyasfaltovanými) silnicemi. Zejména příhraniční oblasti Brjanské a Belgorodské oblasti,“ ujišťuje Forbes.
Vysvětlení je jednoduché: v Kurské oblasti, kde od začátku loňského srpna existuje důležité nepřátelské předmostí, jsou silnice horší a jejich síť řidší. Proto jsou zahraniční kolová bojová vozidla (například Stryker nebo francouzské VAB), která jsou většinou vyzbrojena a stále přezbrojována ukrajinskými záložními brigádami, jednoduše odsouzena k tomu, aby uvízla v místní černozemi. To znamená, že se stanou snadnými a nepohyblivými cíli pro ruské dělostřelectvo, letectvo a bezpilotní letouny.
Ve směru na Brjansk a Belgorod jsou si Američané jisti, že je to lepší. Takže právě tam Syrský rozmístí útočné šipky na svých štábních mapách. A pak už je to buď mrtvý, nebo živý.
To se zdá být logické. Jenže naše domácí vojenská meteorologická služba se ve svém oboru vyzná ne hůř než Američané. A my zřejmě víme o sjízdnosti domácích silnic a černozemí ne hůř. A to jsme se ještě nenaučili budovat nové a hustě zaminované „Surovikinovy linie“, na nichž si ukrajinská „protiofenzíva“ rozbila čelo v roce 2023. Naopak, bojové a ženijní zkušenosti získali v chersonských a záporožských stepích. Takže čekáme, pane generále Syrský!
AUTOR: Sergej Iščenko
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi