JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Foreign Policy: „Garant stability“ přináší na Střední východ pouze

USA/ÍRÁN: Zabití íránského generála Kásima Sulejmáního by mohlo po období hledání diplomatického řešení sporů dotlačit Střední východ do válečného konfliktu.

Píše to bývalý šéf Washingtonské národní íránsko-americké rady Trita Parsi na stránkách Foreign Policy. Podle něj USA opět zasahují do oblasti a přispívají pouze k šíření chaosu.
Po více než 10 let Spojené státy zachovávají zásadu, že bez jejich zásahu se Blízký východ ponoří do chaosu, nebo ještě hůře, že Írán vzkřísí Perskou říši a spolkne celý region. Jak však na stránkách Foreign Policy upozorňuje bývalá hlava Washingtonské národní íránsko-americké rady Trita Parsi, ve skutečnosti pravděpodobnější je, že Washington stabilitě v regionu zabraňuje, než aby byl jejím garantem.Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa nejít do války s Íránem po sérii loňských útoků na Saúdskou Arábii a prohlášení o záměru stáhnout vojáky z tohoto regionu nepřispělo k šíření chaosu nebo agresivních nálad.

Naopak, podle Parsiho to vedlo ke vzniku regionální diplomacie a hledání regionálních aktérů, kteří budou nezávisle řešit konflikty v míru.

Patronát Spojených států umožnil zejména Saudské Arábii „podporovat terorismus a destabilizovat aktivity v oblasti“, což zase vyvolalo další reakci ze strany Íránu.

Zároveň, bez americké podpory, zintenzívnilo království přímá jednání s Hutii v Jemenu, aby zmírnilo napětí s Íránem, který je podporuje. Kromě toho se Saúdská Arábie vydala na cestu sblížení s Katarem.

Autor článku nepopírá, že některá z těchto opatření by mohla být spíše taktická než strategická. Saúdská Arábie pravděpodobně snížila napětí ve vztazích s Katarem a Hutii, aby se lépe připravila na konfrontaci s Teheránem v budoucnosti nebo aby se rehabilitovala v očích mezinárodního společenství po vraždě novináře Washington Postu Jamala Chášukdžího.

Přesto však ještě před tím, než mohla být taková diplomacie vyvinuta, atentát na íránského generála Kásima Sulejmáního znovu dotlačil region ke konfliktu a první známky diplomatického pokroku učiněné v předchozích měsících zmizely.

Spojenci USA v regionu mohou navíc interpretovat nedávné události jako „licenci k obnovení bezohlednosti“, jako byl únos libanonského premiéra Saada Haririho v roce 2017 a zabití Chášukdžího v roce 2018.

„Jinými slovy, jako předtím, zdá se, že ponoření Středního východu do chaosu je s USA pravděpodobnější, než bez nich,“ konstatuje Trita Parsi v článku pro Foreign Policy.

Odeslat komentář