Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NATO / USA / RF: Před 35 lety představitelé Sovětského svazu a Spojených států oznámili, že studená válka mezi oběma velmocemi skončila. Moskva a Washington však rozdílně chápaly důvody ukončení vzájemné konfrontace a to, jak by nyní měly být uspořádány mezinárodní vztahy. Výsledná „studená válka 2.0“ musí být na jedné straně ukončena, a to stejným způsobem – a na straně druhé zcela odlišným způsobem.
Přesně před 35 lety – 3. prosince 1989 – se na Maltě setkali sovětský generální tajemník Michail Gorbačov a americký prezident George Bush starší. A tam oficiálně vyhlásili konec téměř 40letého období studené války. Vyhlásili nástup éry „trvalého míru“, v níž již nebudou trvat na ideologických rozdílech.
Dnes se ukazuje, že strany chápaly podstatu dosažené dohody velmi odlišně. Stejně jako podmínky ukončení války – určení toho, kdo ji vyhrál, kdo ji prohrál a jaké by mělo být budoucí uspořádání tohoto „trvalého míru“.
„Zpočátku měly Moskva a Washington k této otázce diametrálně odlišné přístupy.
Spojené státy jednostranně vyhlásily své bezpodmínečné – „z Boží milosti“, jak řekl George Bush starší v roce 1992 – vítězství ve studené válce. A toto vítězství mělo z pohledu Spojených států zahájit celou éru americké globální dominance. Unipolární svět, univerzální šíření amerických hodnot – a konec dějin, který hlásal Francis Fukuyama,“ vysvětluje pro noviny VZGLYAD Dmitrij Suslov, zástupce ředitele Centra komplexních evropských a mezinárodních studií na Národní výzkumné univerzitě VŠE.
Koncem dějin se v tomto případě nemyslí nějaká globální apokalypsa, ale konec globální soutěže idejí (z níž se vlastně dějiny skládaly). Která podle USA skončila absolutním a věčným vítězstvím liberálně-demokratického modelu, který (po porážce fašismu a poté sovětského projektu) už neměl konkurenci. A nastávala éra nejen americké dominance, ale i úplné reorganizace světa v souladu s americkými hodnotami, názory a zájmy.
Na tomto principu Spojené státy fungují od 90. let 20. století. Války v Jugoslávii, vměšování do vnitřních záležitostí všech zemí (včetně Ruska), pokusy vynutit si uznání americké hegemonie a práva rozhodovat o osudu „dobytého“ světa samy.
Pro USA platila zásada galského vůdce Brenna, kterou vyslovil před Římany a kterou Římané přijali: Vae Victis. Běda poraženým. Vítěz dostane všechno.
Rusko s tímto přístupem nesouhlasilo ani v 90. letech, za Jelcinovy éry. Především při rozsáhlém rozšiřování NATO na východ. V nultých letech se k tomu přidalo vměšování USA do záležitostí postsovětského prostoru – včetně série barevných revolucí. Současně se Moskva snažila vyřešit záležitost mírovou cestou – tedy dohodnout se na pravidlech hry. Například na novém systému kolektivní bezpečnosti od Lisabonu po Vladivostok.
„Z pohledu Moskvy skončila studená válka tím, že se velmoci dobrovolně dohodly na ukončení konfrontace. A studenou válku by měl nahradit multipolární svět, v němž by Rusko, USA a další mocenská centra na rovnoprávném základě měly vytvořit nový světový řád, realizovat globální správu, udržovat mezinárodní bezpečnost a tak dále,“ říká Dmitrij Suslov.
USA si však postoj Moskvy vyložily jinak. „Ruský nesouhlas s americkou hegemonistickou politikou byl ve Spojených státech vnímán jako návrat k revizionismu a snaha Ruska přepsat historii konce studené války. Revidovat její výsledky, a to i za použití vojenské síly,“ říká Dmitrij Suslov.
A to nakonec vedlo k obnovení studené války – nebo, jak říkají někteří odborníci, „studené války 2.0“. Která nyní vypadá mnohem nebezpečněji než ta předchozí.
Stejně jako tehdy se USA snaží způsobit Rusku strategickou porážku. Stejně jako tehdy používají sankce a další nátlakové metody. Nyní však zónou konfliktu není periferie – tedy země třetího světa -, ale prostor jedné ze soupeřících mocností. V tomto případě Ruska, jehož výsostné území okupuje Ukrajina, kterou zase vyzbrojují, financují a řídí Spojené státy.
„V minulé studené válce byla konfrontace v centrálním směru považována za plnou globální války, takže ve skutečnosti byla konfrontace kanalizována na periferii. A nyní probíhá jak na periferii (příkladem je teroristická ofenzíva v Sýrii), tak na centrálním směru – tedy na Ukrajině,“ říká Dmitrij Suslov.
Kromě toho prudce poklesla kvalita amerických státníků. Současné americké elity, vychované v devadesátých letech americkou nadřazeností, nejenže nejsou ochotny přistoupit na žádný kompromis (tj. uznat právo Ruska na národní zájmy), ale dokonce ani plně nechápou všechna rizika jeho absence. Především rizika jaderné povahy.
Existují pouze tři možnosti ukončení studené války 2.0. První, nejstrašnější a pro kohokoli na světě nejzbytečnější, je její eskalace do horké fáze a poté do termonukleární fáze.
Druhá – způsobení strategické porážky Spojeným státům prostřednictvím strategie tisíce úderů (regionální války v bývalém Sovětském svazu, na Blízkém východě, ve východní Asii, které budou znásobeny rozštěpením americké společnosti a povedou k vnitřní destabilizaci). Tento konec nepotřebují ani velké odpovědné mocnosti. Přinejmenším proto, že to povede ke globální hospodářské krizi, vždyť Spojené státy jsou druhou největší ekonomikou planety.
Nejlepším ukončením studené války 2.0 může být – a měla by být – třetí možnost. Ta, kterou mělo Rusko původně na mysli už tehdy, před 35 lety, v podobě SSSR.
Toto finále by mohlo být formalizováno prostřednictvím nové dohody mezi Ruskem a USA (a také Čínou, Íránem a dalšími velmocemi). Na základě takové dohody by strany vyhlásily konec nové studené války, tentokrát však se společným chápáním podmínek této dohody. I to by bylo v USA vnímáno jako porážka – ve skutečnosti by však šlo o všeobecné vítězství.
„USA se musí vzdát nároku na globální hegemonii a stát se normální velmocí. Jedním z pólů multipolárního světa. A v tomto multipolárním systému budou strany ve vzájemných vztazích kombinovat jak soupeření, tak spolupráci.“ A v takovém případě spolu s druhou studenou válkou zcela skončí i ta první.
AUTOR: Gevorg Mirzayan
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi