JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

GAUNER HAMÁČEK MÁ VÁŽNÝ PROBLÉM, HROZÍ MU DLOUHOLETÝ „LOCKDOWN“! Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila trestní řízení v případu jeho avizované cesty do Moskvy. Podezřelý je ze spáchání dvou trestných činů: ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby. Seberou i Babiše a Koudelku?

ČESKO: Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila trestní řízení v případu avizované cesty do Moskvy vicepremiéra Jana Hmáčka (ČSSD). Informovala o tom Česká televize.
Vyšetřování bude probíhat v režimu důvěrné pro podezření z trestného činu ohrožení utajované informace a zneužití pravomocí úřední osoby.
„Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů ‚ohrožení utajované informace‘ a ‚zneužití pravomoci úřední osoby‘. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Další informace odmítl sdělit, neboť se jedná o neveřejné přípravné řízení.
Připomeňme, že se NCOZ okolnostmi Hamáčkovy cesty začala zabývat z vlastní iniciativy.
Jan Hamáček se 15. dubna setkal s šéfy tajných služeb (kromě BIS), policie, českým velvyslancem v Rusku a nejvyšším státním zástupcem. Server Seznam Zprávy tvrdí, že vicepremiér chtěl v Moskvě vyměnit ututlání vrbětické kauzy za dodávky ruské vakcíny Sputnik V a uspořádání summitu Biden-Putin v Praze. Přítomní mu to ale vymluvili.
Hamáček oznámil, že poletí do Moskvy dne 14. dubna, aby vyjednal dodávky ruské vakcíny proti koronaviru. Poté, co spolu s premiérem Andrejem Babišem dne 17. dubna obvinil Rusko z výbuchů ve vrbětických muničních skladech, začal tvrdit, že jeho avizovaná cesta byla zastíracím manévrem.
Hamáček odmítá, že by chtěl někdy ututlat vrbětickou aféru výměnou za Sputnik V. Na novináře Seznamu podal trestní oznámení. Podle něj se mohli dopustit trestních činů pomluvy či šíření poplašné zprávy .
O Hamáčkovu záměru jet do Moskvy mluvil v neděli i prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Odmítl ovšem, že by mněl v plánu provést výměnný obchod.
„Jan Hamáček naprosto rozumně původně plánoval svou cestu do Ruska s těmito dvěma tématy (Sputnik V a summit Putin–Biden) a zcela rozumně tuto cestu odvolal, když se začalo mluvit o Vrběticích. Jen blázen by tam jel v té době. Ten folklor o zastíracím manévru si mohl odpustit,“ uvedl prezident.
Hamáčkovým argumentům nevěří opozice, podle které chtěl vicepremiér výměnný obchod skutečně provést. Požaduje proto jeho rezignaci.

Kauza Vrbětice a roztržka s Moskvou

Ke krizi v česko-ruských vztazích došlo poté, co 17. dubna premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček oznámili, že za výbuchy ve vrbětických skladech mohou ruští agenti. Moskva svou odpovědnost odmítá.
Rusko a Česká republika si nato vzájemně vyhostily pracovníky velvyslanectví a následně přešli na princip parity. Na konci května na obou zastupitelstvích musí totiž zůstat 7 diplomatů a 25 administrativních a technických pracovníků.
V pátek ruská vláda zařadila Českou republiku na seznam nepřátelských zemí, kde se ještě umístily Spojené státy. Podle tohoto opatření může česká diplomatická mise zaměstnávat pouze 19 zaměstnanců z místních sil. Americká ambasáda ani jednoho.

 

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář