JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Generální ředitel Statistiky Austria Tobias Thomas: Úpadek Rakouské turistické ekonomiky je obrovský!

RAKUSKO: Rozjezd letní turistiky je pomalý a úpadek obrovský – konstatoval generální ředitel Statistiky Austria Tobias Thomas. Začala se sice pomalu rozjíždět od června, kdy byly uvolněny zákazy při potlačování pandemie, ale stále zůstává výrazně pod údaji z předchozího roku.

Po téměř úplném zrušení vládních restrikcí klesl počet červnových přenocování o téměř šedesát procent. Většina hostů přicházela pouze z Německa, a to v důsledku uzavření hranic doprovázeného požadavky při jejich překročení o koronaviroví testy. Počet přenocování domácích hostů klesl minulý měsíc zhruba o čtvrtinu a přenocování domácích hostů o tři čtvrtiny. Největší ztráty utrpěla metropolitní Vídeň, téměř o devadesát procent, nejmenší s Maďarskem hraničící Burgenland o třicet procent.

Kromě toho bylo nejvíce zasaženo privátní ubytování, pokles přes čtyřicet procent, zatím co ubytování v pěti a čtyřhvězdičkovými appartementech dokonce o dvě třetiny. Souvisí to s příjezdem cizinců do Rakouska, který poklesl o více jak šedesát procent a dosáhl pouhých jeden a půl milionů.

Podle Statistik Austria se od začátku letní sezóny počet přenocování snížil o sedmdesát procent, tedy o čtrnáct milionů na pouhé čtyři miliony. Bezpochyby letošní příjmy z turistiky negativně ovlivní ekonomiku Rakouska a vzhledem k očekávání tzv. druhé vlny pandemie nelze již do konce roku čekat nějaké radikální zlepšení.

V souvislosti se zavedením nových opatření od pondělí v Rakousku věnují tamní sdělovací prostředky mimořádnou pozornost svému severními sousedovi Česku. Konstatují, že jsme poměrně dobře zvládli první vlnu pandemie, nyní však v současné době překonáváme též stoupající trend. S odvoláním na údaje Johns Hopkins University uvádí denní vývoj potvrzených nových infekcí koronavirem, přičemž poukazuje, že již v řadě dnů překračujeme stejně tak jako Rakousko dvou stovkové číslo. Zdůrazňuje, že přesto naše země má stále méně nakažení a úmrtí než menší Rakousko. Proto muselo přijmout nyní rozsáhlejší opatření než Česko, kde zatím nebylo až na určené výjimky podle situace nařízeno používat roušky v tak širokém rozsahu jako v Rakousku.

Zde od 24. července se musí používat ve velkých prodejnách, bankách, na poště, ve veřejných dopravních prostředcích včetně taxíků, lanovkách a horských drahách. Na veřejnosti pak všude, kde nelze dodržet metrový odstup a v čekárnách lékařů a nemocnicích. Rakouské sdělovací prostředky přitom poukazují, že jsme byla jednou z prvních zemí, které zavedly obecnou povinnost používat roušky a zveřejňuje naše nové poštovní známky, kde je představen výběr našich roušek. Neopomíná přitom zveřejnit, kam vede jejich nepoužívání v jednom pražském nočním klubu, kde byla zaregistrována více jak stovka nakažení koronavirem.

Sdělovací prostředky konstatují, že česká vláda utratila miliardy za boj s následky pandemie a deficit rozpočtu činí téměř 19 miliard eur. Současný nárůst počtu případů dostává však pod tlak českého premiéra „miliardáře“Andreje Babiše. Poukazuje přitom na to, že opozice vyzvala k rezignaci ministra zdravotnictví pro pozdní znovuzavedení protiopatření. V této souvislosti uvádějí, že do stejné situace se dostal i rakouský kancléř. Ačkoliv bylo jasné, že je nutno co nejrychleji při vzrůstajícím počtu postižených uvést rozhodná opatření, čekalo se pět dnů na jeho návrat z bruselského jednání.

Richard Seemann

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář