JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Globalistický „Korona projekt“ obral na Slovensku o prácu už desiatky tisíc ľudí a politici nevedia prestať strašiť a škodiť  (VIDEO)

SLOVENSKO: V zložitej situácii sú nielen zamestnanci, ale problémy riešia aj zamestnávatelia.

Koronavírus priniesol veľkú vlnu prepúšťania. Zatiaľ je to vyše 56-tisíc ľudí, ktorí prišli počas prvého polroka o robotu.

Prepúšťanie sa začalo v marci a v plnej sile udrelo v ďalších mesiacoch. Od tohto sme si na Slovensku už odvykli. Posledných šesť rokov zamestnanosť rástla. Každý rok o tisíce nových pracovných miest.

Pýtali sme sa odborov, kto prichádza o prácu najčastejšie. Ide o najslabšie platené profesie.

Miroslav Goldír spravuje jednu z najmenších obcí na Slovensku. Plat starostu mu na život nestačí. Dva a pol roka tak pracoval aj vo fabrike. Pandémia ho však o zamestnanie pripravila.

Hoci sa už teraz situácia pomaly zlepšuje, do fabriky ho už späť nezobrali. Namiesto výroby autosúčiastok teraz pracuje v mäsiarstve. Aby neprišiel o rozhodujúcu časť príjmu, od základov zmenil svoje zameranie.

V zložitej situácii sú nielen zamestnanci, ale problémy riešia aj zamestnávatelia. Na opačnej strane barikády hovoria majitelia spoločností o neskorej a ešte aj nedostatočnej pomoci zo strany štátu.

Dobrou správou je, že firmy si aj v zlých časoch snažia udržať kvalitných a teda dobre platených zamestnancov. Z predošlých rokov majú totiž bohaté skúsenosti s tým, aké ťažké je nájsť dobrú a výkonnú pracovnú silu.

Tvrdá rana cestovnému ruchu na Slovensku

Máme za sebou prvú polovicu prázdnin, ktoré boli tento rok úplne iné ako tie minulé. Po vypuknutí epidémie koronavírusu nebolo dlho jasné, či a za akých podmienok sa otvoria kúpaliská a hotely.

Letnú sezónu pre epidémiu sprevádzala masívna kampaň, aby ľudia ostali doma na Slovensku a vyhli sa rizikovému cestovaniu.

Podľa údajov Združenia cestovného ruchu Slovenskej republiky je jednoznačné, že ľudia naozaj zostali vo veľkej miere na Slovensku. Zvyčajne vyhľadávajú turistické miesta, no rozmohol sa nový trend – cykloturistika.

Hotely sú slabo obsadené

Podľa prezidenta Zväzu cestovného ruchu SR Mareka Harbuľáka nevolia Slováci dovolenku doma z opatrnosti a disciplinovanosti, ale preto, že obľúbené dovolenkové destinácie sú prístupné len letecky. Hoci sú už letiská otvorené, do mnohých populárnych rezortov sa od nás nelieta a cestovanie lietadlom je sprevádzané prísnejšími opatreniami.

Napriek tomu slovenský cestovný ruch utrpel tento rok veľkú ranu. „Sme radi, ak Slováci trávia dovolenku doma na Slovensku. Toto leto je však v mnohom odlišné od tých predchádzajúcich. Napriek väčšiemu počtu Slovákov, ktorí trávia dovolenku doma, priemerná vyťaženosť hotelov na Slovensku je výrazne nižšia než v minulých rokoch. S výnimkou niektorých regiónov, ktoré sú turisticky vyhľadávané, alebo poskytujú animačný program pre pobyty rodín s deťmi,“ vysvetľuje Harbuľák.

Najviac vyhľadávané sú populárne turistické chodníky v Tatrách.

Podľa údajov Asociácie hotelov a reštaurácií začiatkom júna otvorila svoje brány len pätina hotelov. Postupne sa sezóna rozbehla a dnes je otvorená väčšina prevádzok. Vyťaženosť je stále nízka.

Koncom júla boli hotely vyťažené na zhruba 50 percent. V rovnakom období vlani to bolo 72 percent. Podľa Asociácie je práve august najsilnejší letný mesiac. Tento rok očakávajú veľký prepad. Hotely v mestách dosahujú vyťaženosť len 16 percent a pobytové hotely 41 percent. Vlani bolo obsadených do 80 percent kapacity v hoteloch.

Politici dokážu ľudí vystrašiť


Pre tohtoročnú sezónu je typické, že ľudia sa rozhodujú na poslednú chvíľu, najmä podľa aktuálnej epidemiologickej situácie či podľa výrokov politikov a odborníkov. Tí podľa Asociácie stále dokážu odradiť ľudí od zakúpenia viacdňových pobytov.

Hotely sa vraj stále nespamätali zo situácie z marca, apríla a mája, keď boli všetky prevádzky povinne zatvorené. Tohtoročná letná sezóna ich podľa Asociácie nemusí zachrániť a niektoré čaká veľká kríza.

Odeslat komentář