USA: Vypadá to, že mezi streamovacím gigantem Netflix a Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) došlo k jistému napětí. A může za to udělování prestižních filmových a televizních ocenění Zlaté glóby, které má na starosti právě HFPA. Server Insider se snažil vysvětlit, co se stalo.
Když to vezmeme úplně od začátku, je nutno zmínit, že Zlaté glóby jsou obecně brány jako druhé nejprestižnější ocenění v Hollywoodu, a to po cenách americké filmové akademie – Oscarech. O vítězích Zlatých glóbů rozhoduje HFPA, v níž zasedá asi 90 novinářů.
Nicméně, právě tato asociace se od letošního února potýká s velkou vlnou kritiky, za kterou může skutečnost, že v jejích řadách není ani jedna osoba tmavé pleti. Nutno říci, že s jistou kritikou se HFPA setkala již dříve, a to právě kvůli tomu, že dle některých komentátorů nevěnovala dostatečnou pozornost tvůrcům tmavé pleti nebo snímkům, jež se zabývají problematikou etnických menšin.
Někteří lidé to tak ale nechtěli nechat, a tak se ozvali. Vzešlo z toho to, že se asi stovka publicistů působících v zábavním průmyslu zaslala HFPA otevřený dopis, ve kterém na ni naléhá, aby skončila se svým „diskriminačním jednáním, nedostatečnou profesionalitou a nedostatkem etiky“. Stejně tak požaduje, aby se vypořádala s obviněními z údajného úplatkářství.
Následně HFPA ve čtvrtek přijala sérii reforem, které s touto kritikou pracují. Mělo by se jednat o opatření, která podle nich na kritiku reagují a situaci zlepší. Počet členů asociace by měl v příštích 18 měsících vzrůst o 50 %, přičemž by novými členy měli být hlavně novináři tmavé pleti. Jistou reformou projde také netransparentní a restriktivní přijímací proces do asociace.
„Hlasování velké většiny asociace pro reformu potvrzuje náš závazek přijmout změny,“ nechal se slyšet prezident HFPA Ali Sar a dodal: „Víme, že těžká práce teď teprve začíná. Jsme nadále odhodlaní stát se lepší organizací a příkladem různorodosti, transparentnosti a zodpovědnosti.“
Netflix má výhrady
Nicméně, ředitel Netflixu Ted Sarandos má vůči těmto změnám výhrady, jelikož je považuje za nedostatečné.
„Víme, že máte mnoho dobře mínících členů, kteří chtějí opravdovou změnu – a že máme před sebou všichni hodně práce, než vytvoříme spravedlivé a inkluzivní prostředí,“ prohlásil a pokračoval: „Jenže Neflix a mnoho hvězd a tvůrců, se kterými spolupracujeme, nemůže ignorovat kolektivní selhání HFPA urgentně a přísně tato úskalí řešit.“
Nelíbí se mu hlavně rychlost a míra rozšiřování členské základny. Dále má výhrady k tomu, že HFPA nejen že nemá žádné černošské členy, ale neměla je ani posledních 20 let.
„Ukončujeme tak veškeré aktivity s vaší organizací, dokud nebudou provedeny smysluplnější změny,“ podotkl.
Tento krok tak v podstatě znamená, že Netflix novinářům HFPA odřízl přístup ke svým tvůrcům a hercům. A to i přes to, že právě Netlix vedl v letošních cenách Zlatý glóbus s rekordními 42 nominacemi, ze kterých 6 proměnil.
Ali Sar na celou věc reagoval tím, že si kritiku vezme k srdci a dodal, že je ochoten se se zástupci Netflixu setkat a prodiskutovat další postup a případné změny.
Zdroj: https://cz.sputniknews.com/
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi