JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Guvernér ČNB Rusnok: Raději schodek 300 miliard, než položit půlku ekonomiky

ČESKO: V současné krizi není na místě řešit, jak velký bude státní dluh, důležité je zachránit životy a co nejvíce potenciálně postižených osob. Shodli se na tom guvernér ČNB Jiří Rusnok s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou. Podle vedoucího výzkumného pracovníka Národohospodářského ústavu AV ČR Štěpána Jurajdy je teď nejdůležitější investovat do testování a stát potřebuje stejně efektivně rozhýbat i analýzu ekonomickou. Řekli to v pořadu ČT Otázky Václava Moravce

Podle guvernéra Jiřího Rusnoka nemá v současnosti cenu řešit, kolik stojí například roušky, jelikož jsou nutně potřeba k záchraně životů, rozložení epidemie v čase, k záchraně „co nejvíce potenciálně postižených osob“. „Máme obrovský fiskální prostor. Když schodek bude 300 miliard, tak je to rozhodně menší zlo, než abychom kvůli ušetření 50 miliard položili polovinu ekonomiky,“ řekl Jiří Rusnok.

S tím souhlasí i odborový předák Josef Středula. „My se musíme zachránit, teď je ta fáze záchrany, proto není důvod pro diskusi, jak bude veliký dluh. Navíc ČR je ve velmi dobré situaci,“ řekl Josef Středula. Podle odborů je třeba řešit otázky zastavení exekucí, hypoték či půjček.

Klíčem k vyřešení následků krize v ekonomice je podle vedoucího výzkumného pracovníka Národohospodářského ústavu AV ČR Štěpána Jurajdy „sběr dat“ nejen v lékařství, ale i v ekonomice. „Potřebujeme, aby ekonomická analýza naběhla na stejné úrovni, jako ta lékařská,“ uvedl Štěpán Jurajda. Podobně investice do většího testování je podle něj něco, co se bude státu hodit i v budoucnu. „Jestli má teď nějaké ekonomické opatření, ekonomická investice, návratnost, tak je to investice do testování,“ dodal Jurajda.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář