JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Hloupost a lokajství. Vrchol řiťolezectví a debility“ Nediplomatický výrok protislovenského, přitroublého ministra Korčoka o volbách v Bělorusku rozzuřil uživatele sociálních sítí. Co ten pronesl?

BĚLORUSKO/SLOVENSKO: Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok okomentoval nadcházející prezidentské volby v Bělorusku. Odsoudil totiž zadržení politických aktivistů a zpochybnil schopnost a ochotu vlády zajistit demokratické volby a férovou soutěž. Řada uživatelů na Facebooku však slovenského politika obvinila ze zasahování do vnitřních záležitostí Běloruska.

Politické dění v Bělorusku si vysloužilo kritické hodnocení ze strany šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka. Ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí SR dal najevo, že postup běloruské vlády, v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami a probíhajícími občanskými protesty, považuje za nepřijatelný. Podle jeho slov mají běloruští občané právo demokraticky a bez manipulací vyjádřit svůj názor. Zkritizoval rovněž zamítnutí registrace řady opozičních kandidátů.

„Navzdory tomu jsme svědky dosud nikdy nevídané občanské mobilizace na hromadných předvolebních shromážděních. Přitom pokračují represálie vůči politickým aktivistům. Okolo 1200 protestujících bylo v souvislosti s pokojnými předvolebními akcemi zadrženo. Reakce státních orgánů na pokojné politické projevy občanů má daleko od férové demokratické soutěže,“ prohlásil slovenský politik.

Reakce uživatelů

Řada komentujících na sociálních sítích se ale shodla na tom, že by se Slovensko nemělo vměšovat do záležitostí cizích států, ale spíše by mělo věnovat pozornost svým vlastním problémům. Rovněž zazněla i kritika vůči demokratickým standardům a férové soutěži v samotném Slovensku.

„Hloupost a lokajství. Snaha o zasahování a vměšování se do voleb a vnitřních záležitostí jiného státu. Vrchol nedemokratičnosti. A tento zázrak údajně vede ministerstvo. No, sbohem zdravý rozume,“ vyslovil svůj postoj uživatel jménem Ján Bystrianský.

Komentář uživatele na Facebooku
Komentář uživatele na Facebooku

Další komentující poznamenal, že i Slováci si zaslouží svobodné a demokratické volby, které zatím v této republice podle názoru uživatele Daniela Repky v plné míře nejsou.

„My si také zasloužíme svobodné volby! Volby, v nichž nevypadává systém při počítání hlasů, v nichž ty hlasy nepočítá sponzor některých stran, volby, v nichž nesmí kandidovat mafiáni a volby, do nichž nebude moci zasahovat cizí moc!“ sdělil dotyčný své požadavky.

Zadržení Rusů v Bělorusku

Ve středu běloruská média informovala o zadržení 33 Rusů u Minsku na jihu země. Ministerstvo zahraničních věcí Běloruska o tom později oficiálně informovalo ruské velvyslanectví.

Zadržení byli označeni za „militanty zahraniční soukromé vojenské společnosti Wagner. Podle státního tajemníka Rady bezpečnosti Běloruska Andreje Ravkova bylo zahájeno trestní řízení podle paragrafu o přípravě teroristických útoků. Obžalovaným hrozí až 20 let odnětí svobody.

Podle tiskového mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova Moskva zatím nemá informace o nějakých nezákonných jednáních těchto občanů. Všechna prohlášení o zapojení Rusů do „destabilizace situace“ v Bělorusku v Kremlu označili za insinuace.

V Kremlu reagovali na otázku o mítincích v Bělorusku

Rusko nezasahovalo a nezasahuje do vnitřních záležitostí Běloruska, včetně volební kampaně, a doufá, že volby v této zemi budou úspěšné. Uvedl to prezidentův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov.

„Za prvé, stejně jako dříve, nechceme žádným způsobem zasahovat do volební kampaně v Bělorusku. Doufáme, že bude úspěšná a splní všechny zásady a normy svobodného projevu vůle,“ řekl Peskov novinářům v rámci odpovědi na otázku, jak se v Kremlu dívají na mítinky, které se konají v Bělorusku, a zda v tom vidí možný vliv jiných států.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář