JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Hrdina z Polska zastavil londýnského teroristu skutečně neuvěřitelným nástrojem

VELKÁ BRITÁNIE: Ze záběrů z místa pátečního teroristického útoku na London Bridge je patrné, že se útočníka, který zde nožem pobodal pět lidí, z nichž dva zemřeli, snažili stateční kolemjdoucí zpacifikovat pomocí všemožných předmětů. Jeden ze tří mužů, kteří se útočníkovi snažili zabránit v jeho útoku, tak například na obranu použil narvalí kel, druhý z mužů se pak před útočníkem bránil minimaxem. Sami totiž u sebe nůž přechovávat nemohou, jelikož jeho držení londýnský starosta Sadiq Khan zakázal. Útočníkem byl bývalý 28letý vězeň odsouzený v roce 2012 za terorismus Usman Khan, loni propuštěný na svobodu. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Média jednoho z hrdinů, kteří se snažili zabránit teroristovi v pokračování jeho řádění, identifikovala jako polského kuchaře jménem Lukasz, který pracuje ve Fishmongers´ Hall, sídle cechu obchodníků s rybami, kde se útočník Usman Khan zúčastnil konference pro bývalé vězně.

Právě tam teroristický útok Khan započal a pokračoval venku na mostě. Britská média uvedla, že Lukasz strhl narvalí kel ze zdi, kde sloužil jako dekorace, a snažil se útočníka přemoci. Od útočníka muž utržil tržnou ránu na ruce. Spolu s kuchařem se muže pokoušeli zvládnout další dva muži, jeden se snažil útočníka odrazit spuštěným hasicím přístrojem.

Jiným z mužů, který se snažil teroru zabránit, byl dvaačtyřicetiletý John Ford, propuštěný vězeň, jenž byl v roce 2004 odsouzen na doživotí za vraždu 21leté mentálně postižené Amandy Championové. Poté, co si odseděl povinných 15 let, byl v pátek propuštěn. Podle Daily Mailu Ford při útoku zachránil život pobodané ženě.

Na pacifikaci útočníka se podílel i 24letý Thomas Gray, který Khanovi šlápl na ruku a sebral mu jeden z nožů. Odvahu mužů zvyšuje taktéž to, že trojice mužů nemohla tušit, zda je vesta s výbušninami, kterou měl útočník pod kabátem, pravá.

To, že obránci se snažili k zásahu na útočníka se dvěma noži použít netradiční předměty, je zapříčiněno zřejmě tím, že sami u sebe nůž přechovávat nemohou. Londýnský starosta Sadiq Khan totiž bodné zbraně na území Londýna zakázal. „Žádné výjimky. Není žádný důvod mít u sebe nůž. Kdokoliv, kdo s ním bude přichycen, pocítí plnou účinnost práva,“ napsal v dubnu loňského roku Khan na svém twitteru.

Starosta Londýna, kde se v úterý a ve středu koná summit NATO, dnes taktéž upozornil, že příštích několik dní bude v ulicích britské metropole více policistů. Podle něj ale není důvod zvyšovat v Británii stupeň rizika ohrožení terorismem, který byl začátkem listopadu snížen z druhého nejvyššího na pětistupňové škále na třetí stupeň.

Odeslat komentář