Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Během noci se déšť rozšíří na většinu území ČR a vydatně bude pršet na horách, ale objem srážek už by neměl dosahovat úrovní jako ze soboty. Nejhrozivěji se situace vyvíjí pro jižní Čechy, kde bude pršet i v úterý a ve středu. Některé propočty ukazují, že by tam protipovodňová opatření nemusela stačit. Nejistá je tak situace v Olomouci. Informovali o tom v neděli v noci ministři po jednání Ústředního krizového štábu.
„Nadále prší v západní polovině ČR, v oblasti Krkonoš a Jizerských hor i vydatně. Ovšem během noci se déšť opět rozšíří na celé území. Ale ve srovnání se včerejškem a nocí to bude už méně, a to kolem 20 milimetrů, na horách to může být 50 až 70 milimetrů,“ shrnul předpověď ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Podle něj mají experti na paškále právě jižní Čechy a povodí Lužnice a Nežárky. „Lze očekávat větší srážky na jihozápadě. Jižní Čechy mohou být tou velmi zkoušenou částí ČR. Déšť tam zcela neutichne ani v úterý ani ve středu,“ uvedl.
Další sledovanou oblastí je podle něj střední tok Moravy, Olomouc, litovelské Pomoraví. „Intenzivně propočítáváme, jestli Olomouc vydrží ten tok Moravy a Olomouc má protipovodňovou ochranu na zhruba 20letou vodu. Z modelů hrozily i vyšší úrovně,“ řekl Hladík.
Jeho slova potvrdil i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL): „Z hlediska povodí je nejsložitější situace skutečně na jihu Čech, kde nám bohužel déšť setrval po celý dnešní den a situace na povodí Lužnice je velice vážná. Část toho toku se nám daří transformovat do rybníku Rožmberk, kde jsme měli připravených až deset milionů kubických metrů. Toto všechno nestačí, protipovodňová opatření pod rybníkem Rožmberk jsou vybudována standardně na 50letou povodeň, a my si nejsme jisti, jestli se podaří toto dodržet.“
Podle něj se jedná hlavně o oblasti Veselí nad Lužnicí a Sezimova Ústí. Připustil, že není jisté, nebudou protipovodňová opatření překonána a nebude zapotřebí evakuace. V případě Veselí nad Lužnicí by do ní mohlo být zapojeno až tisíc lidí.
Pokuta až sto tisíc
Situaci na Olomoucku podle něj odborníci stále ještě propočítávají. „Doufáme, že se nám podaří zůstat v režimu těch protipovodňových opatření, byť jsou teď ta čísla nejistá,“ dodal.
Zároveň prý poslední modely dodávají naději Troubkám, protože podle posledních propočtů by se jim tentokrát mohla velká voda vyhnout.
Přesto Výborný i další ministři apelovali na občany a starosty, aby se řídili výzvami hasičů a podrobovali se, byť preventivním, evakuacím.
„Na vlastní oči jsem viděl na Frýdlantsku, jak lidé zavírali dveře před hasiči, kteří je přišli zachránit. Dělají to proto, aby se na to samé místo nemuseli vracet za mnohem horších podmínek,“ zdůraznil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že riziku na život nevystavují jen občané sami sebe, ale i samotné záchranáře.
Poznamenal také, že hazardéři, kteří se schválně vystavují rizikovým situacím, mohou být i stiženi pokutou ve výši až sto tisíc korun. Poukázal na případ muže, který se v plavkách vrhnul do rozvodněné řeky a poznamenal, že policie už se zabývá zveřejněnými videozáznamy.
Po 10 hodinách nasazení přistála v neděli v podvečer na letišti v Mošnově jedna ze dvou posádek vrtulníků, které pomáhají s evakuací v Moravskoslezském kraji. Pětice vojáků se strojem W-3A Sokol z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely za tu dobu zachránila z rozbouřené Bělé v Jeseníku a okolních vesnicích 25 lidí. „Možná skoro polovina nás odmítla,“ řekl pilot vrtulníku kapitán Vlastimil Baudyš.
Vrtulník vzlétl z Kbel za složitých povětrnostních podmínek už v sobotu v osm večer. „V 7:30 nám přišla prvotní výzva, z nasazení jsme se vrátili v 18 hodin,“ popsal pilot Vlastimil Baudyš. Kvůli proměnlivému počasí museli piloti zvolit cestu přes Polsko.
„Letěli jsme ze severu, údolím řeky proti toku říčky Bělá až do Jeseníku. Počasí bylo celý den stejné, chvíli lepší, chvíli horší. Teď se oblačnost ještě zhoršuje a v oblasti kolem Jeseníku to bude neletové,“ vysvětlil.
Posádku stroje W-3A Sokol tvoří dva piloti, palubní technik a dva záchranáři, bez nichž se neobejde žádné vyzvednutí. „Když jsme přiletěli na místo, viděli jsme jednu velkou řeku, v níž byly rozesety domy, některé už zhroucené. V té době už pozemní jednotky evakuaci kvůli bezpečnosti provádět nemohly,“ komentoval pilot. Informace o tom, koho a odkud zachránit, získávali kbelští přes mobilní telefony od hasičů.
Jedno vyzvednutí trvá zhruba 10 minut
Podle Baudyše trvá jedno vyzvednutí zhruba 10 minut, část zabere upevnění člověka do šátku, aby mohl být na ocelovém laně vytáhnut do vrtulníku. Při bleskové evakuaci, kdy je v ohrožení život zachraňovaného, je vyzvednutí pouze s podramenním pásem otázkou 20 vteřin.
Náročná byla například evakuace rodiny s několika dětmi. „Strávili jsme tam skoro 45 minut. Jen čtvrt hodiny je náš záchranář přemlouval, aby se nechali zachránit. A to na nás mávli, že chtějí,“ podivoval se. I tím se podle kapitána Baudyše letošní povodně od těch minulých liší, protože lidé skoro v polovině případů odmítli odejít z domovů.
„Za dnešek jsme vyzvedli a zachránili 25 lidí. Minimálně třetina, možná skoro polovina, nás odmítla. Naletěli jsme nad ně a oni zamávali, že nechtějí. Zachraňovat „na sílu“ samozřejmě nesmíme, ani nemůžeme, vzpouzející člověk by poslal k zemi celý vrtulník,“ zdůraznil dále pilot.
Současně vzpomenul na své poslední nasazení v Chrastavě při bleskových povodních a podobné chování nepamatuje. „Tam jsme za celý den vytáhli 55 lidí, protože to chtěli, potřebovali. Tady se lidé zabetonovali a nechtěli,“ s nepochopením kroutil hlavou.
„Pořád je lepší zachránit si holý život“
Zároveň však řekl, že rozumí, že pro lidi je těžké opustit domov při výzvě k evakuaci. „Pořád je ale lepší zachránit si holý život, než pak na poslední chvíli ohrožovat ty, kteří už je zachránit musejí a ocitají se v extrémním nebezpečí,“ zdůraznil.
První posádka na dočasné základně na mošnovském letišti zůstává. Pokud bude potřeba a počasí bude letové, je pětice vojáků z Kbel připravena pomáhat i nadále.
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v desetitisícovém městě už zaplavila několik ulic. Kulminace řek v následujících hodinách značně zasáhne i obec Troubky na Přerovsku. Předpokládá se, že do šesté hodiny ranní řeka Bečva ve vesnici dosáhne průtoku 700 kubíků. Pro srovnání, Vltavou v Praze protéká 900 kubických metrů za sekundu.
Podle prognózy by hladina řeky Moravy měla v Litovli kulminovat v pondělí kolem poledne. „Všechny předpovědi se prozatím naplňují dle odhadu. V následujících hodinách ještě očekáváme nárůst hladiny řek,“ uvedl na sociálních sítích starosta Litovle Viktor Kohout. Kritické budou ranní hodiny.
Voda z řeky Moravy v Litovli postupně zaplavuje například sídliště Vítězná či Kollárovu, Frištenského, Kysuckou či Šargounskou ulici. Podle starosty voda dál postupuje a lze očekávat zatopení Dukelské či Palackého ulice. Radnice v neděli kvůli riziku záplav vyzvala obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci, přístřeší najdou například v místní sokolovně.
Radnice kvůli postupnému rozlivu vody z Moravy do ulic města vyzvala obyvatele, aby se nezdržovali v blízkosti toků a složkám integrovaného záchranného systému nekomplikovali práci.
Lidé z Troubek odmítají odejít. „Zvládneme to“
Kulminaci Bečvy vyhlíží obyvatelé Troubek. Obec se v roce 1997 stala symbolem katastrofických povodní. I nyní proto radnice vyzvala místní k evakuaci. Z dvou tisíc obyvatel ji zcela odmítlo 805 lidí. Další nereagovali, nebo odešli bez asistence, jen 30 lidí využilo obecních služeb.
„Domnívám se, že ke kulminaci může dojít už třeba v jednu nebo ve dvě ráno. Podle mých informací Bečva už totiž kulminovala na jiných místech a tak se to brzy dostane i do Přerova a i do Troubek,“ uvedl ve vysílání České televize přerovský starosta Petr Vrána. Hydrologická předpověď počítá s kulminací kolem páté hodiny. Obcí by mělo téct 700 kubíků vody za sekundu. Pro srovnání – Vltavou v Praze aktuálně proudí 900 kubických metrů.
Předpokládaná kulminace řeky Bečvy v ranních hodinách. (16. září 2024)
„Z rozhodnutí starosty jakožto předsedy povodňové komise byla vyhlášena evakuace obyvatelstva z důvodu extrémního ohrožení, kdy došlo k dramatickému zvýšení hladiny na Bečvě v Teplicích,“ uvedla na svém webu obec Troubky.
Online reportáž
Na jihu Čech stále platí nejvyšší třetí povodňový stupeň na 13 místech. Hladina nadále pozvolna stoupá na Lužnici i jejím přítoku Nežárce.
Masarykova univerzita v Brně s ohledem na povodňovou situaci posunula začátek výuky na všech svých fakultách o týden. Akademický rok tak na univerzitě začne až 23. září. Vedení univerzity to oznámilo na webu a studenty infromovalo prostřednictvím SMS zprávy.
Dvoutisícová vesnice Troubky na Přerovsku je v současnosti považována za velmi ohroženou obec kvůli další kulminaci řeky Bečvy. Předpokládá se, že do šesté hodiny ranní řeka dosáhne průtoku 700 kubíků.
Přízemí domu narychlo zabezpečoval například Martin Štolc. Šestičlenná rodina včetně tří malých dětí se však stěhovat odmítla. „Já jsem to už zažil jednou v roce 2010. Budeme bydlet v patře jako tehdy, to jsme tam byli týden a půl. Dá se to zvládnout, jde hlavně o psychiku. Máme tady zvířata i dobytek, opustit to nemůžeme, ale zabezpečujeme to, část jsme vynesli do prvního patra,“ řekl muž.
Poslední povodně přišly podle rodiny nad ránem, tehdy dům zatopily do výšky 1,2 metru.
Sousedka, čtyřicetiletá Jana, naopak z ulice Loučka narychlo odjížděla. Kolem sedmé hodiny večerní zrovna nakládala auto. „Odjíždím s dětmi, manžel zůstává. Evakuační autobus nevyužijeme, jedem k příbuzným. Rozhodnutí víceméně padlo hned,“ uvedla žena.
Už v neděli ráno se v povodí Odry dosáhlo na 55 vodočtech nejhoršího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení. „Evakuace probíhají kolem řeky Bělé, kolem Opavice ve Městě Albrechticích na Krnovsku, podél řeky Opavy v Krnově a v Opavě a v desítkách dalších obcích,“ shrnula v neděli ráno mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Dodala také, že v plánu je i evakuce Bohumína na Karvinsku.
Výrazně rozvodněná řeka Odra se v Bohumíně ve večerních hodinách zastavila na 690 centimetrech, podle hydrologů se v oblasti očekává spíše uklidnění situace. Celé město kvůli vyřazené elektrorozvodně zůstává bez elektřiny.
Vlčková také připomněla, že v Bohumínské nemocnici proběhla evakuace. „Řada vesnic a měst je odříznuta dopravně,“ konstatovala.
Problémy s deštěm a velkou vodou v Česku ještě nekončí. Varování meteorologů bude platit u dešťů i v průběhu pondělí a u povodní i pro další dny. Hladiny toků na některých místech sice už kulminovaly, na řadě dalších míst však mohou ještě stoupat. Hrozí také sesuvy půdy. Vývoj sledujeme v on-line reportáži.
Zásah dostaly během neděle Hanušovice na Šumpersku, které zatopila povodňová vlna. Pod vodou se ocitla také většina Krnova na Bruntálsku. Evakuace probíhají v Ostravě a výzvu opustit domovy dostali rovněž obyvatelé Troubek na Přerovsku, které byly symbolem povodní v roce 1997. Evakuováno bylo v celé zemi přes 10 000 lidí. V Krkonoších po deštích hrozí zemní laviny.
Na jihu Čech platí nejvyšší povodňový stupeň
Na jihu Čech stále platí nejvyšší třetí povodňový stupeň na 13 místech. Hladina nadále pozvolna stoupá na Lužnici i jejím přítoku Nežárce. Předpověď meteorologů není pro jižní Čechy nejpříznivější. Pršet by tam mělo nejen během pondělí, ale i v úterý a ve středu. Některé propočty ukazují, že by tam protipovodňová opatření nemusela stačit.
Hladina řek ve východním Sasku stoupá
Hladina řek ve východním Sasku se stále zvyšuje. Labe v obci Schöna na hranicích s Českou republikou dosáhlo už třetího povodňové stupně. Hladina vody je na úrovni 6,03 metru. Stoupá také hladina Lužické Nisy. Na měřidle v Görlitzu (Zhořelci) bylo ráno dosaženo úrovně 4,98 metru. Silnice 99 na německé straně Görlitzu byla z bezpečnostních důvodů uzavřena.
Rekordní úroveň hladiny řeky Kladská Nisa
Hladina vody v řece Kladská Nisa je na rekordní úrovni 7, 98 metru. Je to o 1,5 metru více v době povodní v roce 1997. Rozlití řeky postihlo město Nisa, velmi špatná je celkově situace v okrese Kladsko u českých hranic.
Čekají se vzestupy hladin na nižších tocích
Počet míst, na kterých platí některý z povodňových stupňů se za posledních 24 hodin snížil zhruba o 40. Kolem dnešních 02:30 hlásilo některý z povodňových stupňů 222 míst, z toho zhruba na třetině platil nejvyšší třetí stupeň, nebo stupeň, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) označuje jako extrémní povodeň. Na horních tocích se situace uklidňuje, čeká se vzestup na nižších tocích.
Ve Veselí nad Lužnicí se evakuovat nemusejí
Obyvatelé části Veselí nad Lužnicí se zatím evakuovat nemusí. Stále ale hrozí růst hladiny na úroveň 50leté vody, proto možnost evakuace trvá.
V Nise zaplavila voda nemocnici
V polském městě Nisa zaplavuje voda místní nemocnici. Přízemí je pod vodou, pacienti jsou evakuovaní. „Mám 80 pacientů, jsme bez elektřiny, baterie se vybíjejí, telefony nefungují. Zaplavena jsou už dvě patra,“ uvedla Marta z okresní nemocnice v Nise na platformě Twój Info.
🔴 PILNE 🔴
Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Nysie!
“Mam 80 pacjentów, bez prądu, bez łączności, zalane 2 poziomy. Próbujemy się ewakuować, ale nie ma jak. Baterie na wyczerpaniu”
Film i wiadomość dostaliśmy od pani Marty ze szpitala w Nysie ⤵️ pic.twitter.com/ThFompwwba
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) September 15, 2024
Voda přetéká přes Pilchowickou přehradu
Špatná zpráva přichází z polské Pilchowické přehrady. Je naplněná tak, že po půlnoci začala voda z přehrady přetékat.
Situace v Dolním Rakousku se zhoršuje
„Situace ve spolkové zemi Dolní Rakousko se nadále zhoršuje,“ oznámil kancléř Karl Nehammer po zasedání krizového štábu. Ottensteinská přehrada je naplněna a pokud přívaly deště nezvládne, může dojít k značným záplavám na dolním toku již silně rozvodněné řeky Kamp, která se vlévá do Dunaje.
Liberecký kraj sužuje další déšť
V Libereckém kraji v průběhu celého nedělního večera téměř nepršelo. Okolo půlnoci se dorazily poměrně silné srážky. Přívaly deště by však znovu mohly rozvodnit říčku Smědou.
Hladina Labe v Drážďanech stoupá
Saská metropole Drážďany vyhlásila druhý stupeň povodňové výstrahy. Hladina Labe vystoupala na úroveň 501 centimetrů a očekává se další výrazný nárůst. Očekává se, že během pondělí se vyhlásí třetí stupeň, protože hladina Labe vystoupá na úroveň 600 centimetrů. Řeka by měla kulminovat až v polovině týdne.
Opavu a Krnov by ochránila přehrada
Kdyby už fungovala připravovaná přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, ochránila by Krnov a Opavu před současnou povodní a škody by tam byly výrazně menší. Na síti X to uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Obě města v neděli zasáhla povodeň a zatopila rozsáhlá území. Podobně se vyjádřil také bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) a primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO). Proti přehradě dlouhodobě vystupuje Hnutí Duha Jeseníky a obec, která by měla být částečně zatopena.
„Nechal jsem dnes přepočítat data od Povodí Odry a ze známých průtoků je na 99 procent zřejmé, že by Nové Heřminovy výrazně pomohly. Ochránily by jak Krnov, tak Opavu, kde by současná protipovodňová opatření nebyla překonána a škody by byly výrazně menší!“ uvedl před nedělní půlnocí Výborný.
Vojáci za neděli evakuovali 35 osob
Vojáci za neděli z povodněmi odříznutých oblastí evakuovali 35 osob, uvedlo ministerstvo obrany. Celkem se zapojilo zhruba šest desítek vojáků. Armáda nasadila šest svých vrtulníků. Připraveni posílit Hasičský záchranný sbor jsou nadále vojáci 15. ženijního pluku, vrtulníky vzdušných sil a armádní hasiči.
Do Litovle dorazila záplavová vlna
V neděli večer dorazila do Litovle záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v desetitisícovém městě zaplavila několik ulic. Řeka bude kulminovat v pondělí.
Polsko hlásí čtyři mrtvé
Počet mrtvých v souvislosti se silnými dešti a záplavami v Polsku vzrostl ze dvou na čtyři. S odkazem na úřady o tom informuje web deníku Gazeta Wyborcza.
Evakuace v Krnově byla zpožděná
Evakuační centra v Krnově na Bruntálsku nebyla úplně ideálně zvolena, některá z nich byla zatopena. Evakuace také byla zpožděná. Po večerním jednání Ústředního krizového štábu to řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Až 80 procent území města je pod vodou.
Do města s 23 tisíci obyvateli, které je dopravně odříznuté od okolního světa, vyrazí konvoj s potravinami, vodou či pohonnými hmotami. Dorazila tam i těžká technika hasičů – obojživelné pásové vozidlo pro evakuaci lidí a pásové rypadlo. To se využívá ke zprůjezdnění komunikací.
Hladiny řek na mnoha místech republiky i nadále stoupají. Přinášíme vám záběry z Olomouckého kraje, kde je již několik obcí odříznuto od okolního světa. Často nefunguje ani elektřina a neteče pitná voda. Na několika místech je situace stejná nebo horší než v roce 1997. Díky lepší připravenosti a organizaci by ale měly být následky povodní snad méně závažné než tehdy.
Aby mohli záchranáři demontovat zábradlí na mostě v Loučné nad Desnou, musí nejdříve odstranit květinovou výzdobu.
Aktuální povodňová situace v ČR
Horňáckými obcemi kolem říčky Veličky se v neděli ráno prohnala povodeň, která byla podle místních obyvatel horší než v roce 1997. V Jihomoravském kraji potrápila obyvatele také řeka Dyje i mnoho menších vodních toků.
Lidé v Hanušovicích si prožili bleskovou vodní noční můru. Za bílého dne. Do města ležícího 17 km na sever od Šumperku, kousek od hranic s Polskem, během pouhých deseti minut vtrhlo takové množství vody, že zdejší lidé nestihli ani kloudně zareagovat.
V Hanušovicích, kousek od polských hranic, žije asi 2900 lidí. A donedávna žili v poklidu. Než do obce vtrhla zářijová velká voda. Vtrhla do města tak rychle, že to zdejší lidi šokovalo. Řeka Morava se postarala o velké drama.
„Hanušovice na Šumpersku zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech. Vlna přišla během 10 minut, Morava se zvedla o metr.“ Pro Českou televizi se v tomto smyslu vyjádřil starosta města Marek Kostka.
Hanušovice na Šumpersku zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech. Vlna přišla během 10 minut, Morava se zvedla o metr, uvedl starosta. video: Roman Siklenka pic.twitter.com/B7QL9ZuXIH
— Události Ostrava (@UdalostiOstrava) September 15, 2024
Podle hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka (STAN) byla situace opravdu vážná.
„Evakuují se obyvatelé, všude hodně rychlá voda. Vedení obce i občané bojují, spolupracují a nepanikaří. Jsem ve spojení s Ústředním krizovým štábem, v 9 máme další videokonferenci. V 10 pak krajský krizový štáb s krajskou povodňovou komisí,“ napsal hejtman na sociálních sítích.
Martin Laštůvka z České televize taktéž na sociálních sítích uvedl, že teď už je v Hanušovicích situace klidnější, ale záběry, které dodal, člověku na klidu nepřidají.
„Hanušovice na Šumpersku nad ránem zaplavila rozlitá řeka Morava. Voda zatopila podle starosty téměř celé město. Na místo museli i hasiči s člunem kvůli evakuaci tří domů, do jednoho z nich se nedostali. Teď už je situace klidnější, neprší, voda opadává,“ napsal Laštůvka.
Hanušovice na Šumpersku na ránem zaplavila rozlitá řeka Morava. Voda zatopila podle starosty téměř celé město. Na místo museli i hasiči s člunem kvůli evakuaci tří domů, do jednoho z nich se nedostali. Teď už je situace klidnější, neprší, voda opadává. pic.twitter.com/AeKg8CgEzr
— Martin Laštůvka ČT (@MartinLastuvka) September 15, 2024
Podle hasičů nebyli lidé ve zmíněných třech domech v ohrožení života.
Nepěknou situaci odhalují i videa polských občanů, kteří situaci v Hanušovicích také obhlíželi.
Hanušovice, kolejne czeskie miasto blisko granicy z Polską. Fala powodziowa w 10 minut narobiła ogromnych szkód, ludzie nie zdarzyli się ewakuować pic.twitter.com/M0tqOSe9FK
— BuckarooBanzai (@Buckarobanza) September 15, 2024
ZDROJ: ČHMÚ / ČTK / Novinky / iDnes / X-Twitter/ PL
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi