JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Hurikán rasista. Trefil se tam, kde žijí černoši. Ano, to skutečně zaznělo

Hurikán Laura devastuje oblast Mexického zálivu, čímž zvýrazňuje environmentální nerovnost. Úniky ze zasažených průmyslových komplexů zhoršily již tak zdevastované životní prostředí pro místní černošské komunity.

I hurikán může způsobit rasismus. Environmentální. Povedlo se to hurikánu Laura, který ve čtvrtek udeřil na pobřeží Mexického zálivu. Ten upoutal pozornost i tím, že nerovně dopadá na převážně černošské komunity žijící v okolí průmyslových komplexů na pobřeží států Louisiana a Texas.

Bouře velmi výrazně zasáhla petrochemický komplex ve městě Lake Charles, kde způsobila několik požárů a úniků nebezpečných látek, čímž došlo k dalšímu výraznému znečištění ovzduší. Jak píší komentátoři New York Times John Schwartz a Hiroko Tabuchi, znečištění dopadá právě na černošské komunity více.

„Tento jev nazývají environmentálním rasismem, či ekologickou nespravedlností. Následky hurikánu Laura pak systémovou nerovnost ještě zvýraznily. Environmentální právnická organizace Earthjustice, americká obdoba českého Franka Bolda, právě z těchto důvodů zveřejnila prohlášení, kde upozorňuje také na riziko rychlejšího šíření koronaviru v zasažených komunitách,“ poznamenává k tomu DeníkReferendum.cz.

Obdobně komentátoři psali i o hurikánu Katrina, kdy například studie ukazují, že deset let po hurikánu se bílým Američanům žije mnohem lépe než předtím, ale menšiny si pohoršily.

Laura, hurikán, který udeřil rychlostí až 240 km/h, způsobila mohutné záplavy, výpadky proudu a její řádění nepřežilo minimálně šest lidí.

Odeslat komentář