JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

I další opatření ministerstva zdravotnictví, vydané na základě protiústavního pandemického zákona, které uzavřelo sportoviště, bazény a wellness centra, bylo podle Nejvyššího správního soudu (NSS) nezákonné. Dělala a dělá tato vláda alespoň něco podle zákona?

ČESKO: Opatření ministerstva zdravotnictví, vydané na základě pandemického zákona, které uzavřelo sportoviště, bazény a wellness centra, bylo podle Nejvyššího správního soudu (NSS) nezákonné. Podobně již dříve dopadla i řada dalších nařízení týkajících se uzavření restaurací, maloobchodu či lyžařských vleků.

 

„Nejvyšší správní soud shledal nezákonnost mimořádného opatření v tom, že ministerstvo zdravotnictví náležitě neodůvodnilo konkrétní míru rizika spojeného s nařizovanou regulací, ani se nezabývalo požadavkem její nezbytnosti,” konstatoval soud.

Soudkyně Jitka Zavřelová připomněla, že provoz bylo možné zakázat nebo omezit na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.

 

„Na základě tohoto ustanovení ale může být zakázán nebo omezen styk skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami. Takovou osobou je zdravá fyzická osoba, která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy. Tuto skutečnost nicméně nelze bez dalšího předpokládat. Musí být opřena o relevantní údaje a v mimořádném opatření náležitě zdůvodněna,” připomněla s tím, že toto nebylo ze strany ministerstva prokázáno.

 

Boj s epidemií ano, ale podle zákona, žádá soud

Ani omezení provozu koupališť a wellness zařízení, které oproti sportovištím umožňuje omezit pandemický zákon, však mimořádné opatření adekvátně nezdůvodnilo.

 

„Odůvodnění v rozsahu několika vět poukazujících zcela obecně na omezení provozů a aktivit, u kterých zpravidla dochází k větší koncentraci návštěvníků či účastníků, je právě takovým excesem,” stojí v usnesení, které poukazuje rovněž na to, že v tělocvičnách profesionální sportovci trénovat mohli, zatímco v bazénech nikoliv.

„Nejvyšší správní soud nestojí v cestě boji s epidemií, požaduje po odpůrci (ministerstvu, potažmo vládě; pozn. red.)  ‚jen‘ naplnění požadavků pandemického zákona, tedy kvalitní odůvodnění přijatých opatření,“ uzavřela soudkyně.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář