JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

iDnes: zlomyslný pirátský primator Hřib zničil úspěšnou spolupráci a partnerství Prahy s Šanghají

ČESKO: Partnerství Prahy se Šanghají trvalo přes dva roky. Česko díky tomu mělo loni „exkluzivní“ postavení na mezinárodním veletrhu, jinak se ale podle pražského magistrátu spolupráce omezila na cvičení záchranářů. Omezení styků by se však mohlo projevit v turistickém sektoru, hůře se mohou nově dostávat na tamější trh české firmy.

Spolupráce uzavřená v květnu 2017 měla posílit partnerství, které Praha s Šanghají a Peking již v roce 2005. Měla se týkat především oblasti konceptu smart cities, ochrany památek a projektů v kultuře, vědě, výzkumu a vzdělávání.

Před rokem 2005 byla spolupráce nicméně jen velmi omezená. „Vzájemné vztahy se omezují na pracovní návštěvy čínských delegací, které jsou zaměřeny na různá témata komunální politiky, nicméně se jedná spíše o delegace z jiných měst, než Pekingu a Šanghaje,“ uvedl v roce 2016 pražský magistrát na svých webových stránkách.

Jenže ani potom se toho moc nezměnilo. Primátor Zdeněk Hřib upozornil, že v praktické rovině došlo akorát školení záchranných služeb obou měst v roce 2017.  „Čeští záchranáři se učili přistávat na mrakodrapech, což není v Praze zrovna využitelné,“ podotkl. A dodal, že společnost Home Credit ze skupiny PPF nejbohatšího českého podnikatele Petra Kellnera zaplatila školení šanghajských záchranářů od pražské záchranky.

Jaká jsou rizika?

Ukončení partnerství by se však mohlo projevit jinde, například v turistickém sektoru. „Jsem přesvědčen, že hlavní dopad může být v tom, že se sníží počet čínských turistů v Praze. Je možné, že místo české metropole dají přednost jiným zahraničním městům, která mají se Šanghají uzavřená partnerství,“ myslí si hlavní ekonom investiční společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Ukončením partnerství může například Praha zmizet z katalogů určených pro čínské turisty. Ti spolu s ruskými turisty patří k zahraničním návštěvníkům, kteří Prahu hojně navštěvují a utrácejí zde nejvíce peněz.

Pozici českých firem v Číně, jako je Home Credit nebo Škoda Auto, by to však ohrozit nemělo. „Jiné to může být z pohledu nově vstupujících firem na čínský trh. V Číně je nutné otevírat byznysu dveře, a to právě dělají politici. Pokud je partnerství narušeno, politici mohou mít méně podnikatelských delegací a menší sílu prosazovat zájmy českých firem,“ uvedl pro iDNES.cz Křeček.

Ačkoliv benefity, které z partnerství pro Prahu vzešly, byly minimální, zlepšily vztahy města s celou Českou republikou. To se projevilo třeba loni, když mělo Česko jako jedna ze čtyř evropských zemí nejvyšší stupeň partnerství na červnovém mezinárodním veletrhu dovozu v Šanghaji. Kromě ní měla z evropských zemí tuto výsadu jen Itálie, Španělsko a Francie. Při stejné příležitosti vznikla v Šanghaji i Česká obchodní komora.

Praha nepovažovala Tchaj-pej za perspektivní

Spolupráci s Prahou Šanghaj pozastavil kvůli pondělnímu podpisu partnerské smlouvy s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí. Tu přitom ještě v roce 2016 magistrát nepovažoval za perspektivního partnera.

„Tchaj-pej se v současnosti nejeví jako perspektivní partner, memorandum bylo čistě účelové z důvodu návštěvy delegace hlavního města Prahy pod vedením primátora Kasla na Tchaj-wan, od té doby neproběhla jediná společná akce,“ uvedl tehdy magistrát.

Nejde však jen o ekonomickou stránku spolupráce. Primátor Hřib při podpisu smlouvy uvedl, že je rád, že se přátelství posouvá na další úroveň i s ohledem na současnou nelehkou situaci Tchaj-wanu ve vztahu ke kontinentální Číně. „Volba mezi tím, co je správné a co je snadné, je především volbou mravní,“ zdůraznil.

Odeslat komentář