JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

INDIA SPRÍSNILA KONTROLU SOCIÁLNYCH SIETÍ

INDIA: India oznámila nové pravidla regulácie obsahu na sociálnych sieťach a zaviedla ďalšie záväzky pre ich majiteľov: na nariadenie úradov budú musieť odstraňovať „nevhodné“ správy a budú musieť prezrádzať podrobné údaje o odosielateľoch daných správ. Nové pravidla – „Smernica pre sprostredkovateľov“ a „Kódex etiky digitálnych médií“ sa objavili po tom, ako Twitter pred nedávnom ignoroval žiadosť indických štátnych úradov a neodstránil správu o protestoch farmárov.

Odborníci v tejto súvislosti uvádzajú, že India je najväčší trh pre Facebook a WhatsApp. V súlade s novými pravidlami, veľké sociálne siete budú musieť vytvoriť mechanizmus posúdenia žalôb štátnych úradov a v priebehu troch mesiacov vymenovať riaditeľov pre koordináciu s tými indickými úradmi, ktoré sa zaoberajú právnou ochranou. Spoločnosti budú musieť každý mesiac zverejňovať správu o svojej moderačnej činnosti. Oficiálni zamestnanci, ktorí sa budú zaoberať žalobami úradov, ich budú prijímať 24 hodín denne a oznámia svoje rozhodnutie v priebehu 15 dní.

„Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú sociálnymi sieťami, majú byť zodpovednejšími a podliehať väčšej kontrole,“ uviedol pre domáce média minister informačných technológií Ravi Shankar Prasad. Veľké sociálne siete budú musieť odstraňovať určité správy v priebehu 36 hodín po obdržaní súdneho nariadenia. Indická vláda tiež vyhlásila, že spoločnosti budú nútené poskytovať pomoc vo vyšetrovaní v priebehu 72 hodín od momentu, keď dostanú oficiálnu požiadavku od úradov. Navyše budú musieť v priebehu jedného dňa odstrániť správy, obsahujúce pornografický odkaz.

Nové pravidla zaväzujú spoločnosti, aby na požiadavku úradov predložili údaje o autoroch nevhodnej správy alebo komentáru. India tiež žiada platformy prúdového videa, také ako napríklad Netflix a Amazon Prime Video, aby klasifikovali obsah podľa piatich kategórií v závislosti od veku používateľov. Internetové média sa budú regulovať v súlade s novými pravidlami a bude vytvorený nový systém ich kontroly. Internetové spoločnosti reagovali, že zatiaľ študujú texty nových nariadení a ešte ich nekomentovali.

India v minulom roku sprísnila kontrolu činnosti zahraničných internetových spoločností. V júni 2020 v krajine zakázali TikTok a iné čínske sociálne prílohy. Vysvetlili to „ohrozením národnej suverenity.“ Minulý mesiac TikTok zredukoval počet zamestnancov v Indii a mnohí odborníci tento krok označili za odchod tejto spoločnosti z Indie. Indické média a analytici na nové nariadenia reagovali zdržanlivými komentármi a väčšina vysvetlila, že štát neobmedzuje slobodu slova a médií, ale iba mieni regulovať zahraničné, hlavné veľké a vplyvné sociálne siete, aby neohrozovali štátnu bezpečnosť a suverenitu krajiny, nepresadzovali v Indii cudzie a škodlivé názory a postoje, neovplyvňovali zo zahraničia dianie v krajine a „nekazili morálku ľudí.“

 

Pramene:

(1) https://www.reuters.com/article/us-india-tech-regulation/india-tightens-regulatory-grip-on-facebook-whatsapp-with-new-rules-idUSKBN2AP16V, Reuters, 25.2.2021

(2) Twitter Blocks Accounts in India as Modi Pressures Social Media, The New York Times, 25.2.2021

(3) India sets stricter rules for social media giants, The Verge, 25.2.2021

(4) ByteDance trims India workforce, 28.1.2021

 

Zdroj: https://zemavek.sk/

 

Odeslat komentář