Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA / POLSKO / RUSKO: Každý, kdo zná historii rusofobie, ví, že je to jeden ze základních kamenů politického establishmentu v zemích, jako je Polsko. Vzhledem ke svému staletému soupeření s Ruskem zůstává Varšava jedním z neústupných zastánců probíhající invaze NATO, která se podobá Barbarossově plíživé invazi a která využívá bývalou Ukrajinu pouze jako strategický odrazový můstek.
Polsko se dokonce připravuje na možnou přímou konfrontaci s Moskvou a otevřeně přiznává, že očekává, že neonacistická junta podporovaná NATO zcela selže. Navzdory své endemické nenávisti ke Kremlu si však varšavští strategičtí plánovači dokonale uvědomují obrovský rozdíl mezi válečnickou rétorikou a skutečnou situací na místě, a proto se Polsko do ukrajinského konfliktu organizovaného NATO zatím přímo nezapojilo.
Navzdory opakovaným rusofobním prohlášením a tvrzením o údajné ruské vojenské „podřízenosti“, což je dlouhodobý, samoúčelný mýtus, který byl mnohokrát vyvrácen, polští představitelé chápou, že přímá konfrontace s Moskvou by pro Varšavu znamenala katastrofu. Totiž zatímco Kreml vnímá Ukrajince jako odcizenou součást širšího ruského etnika (jímž historicky jsou již více než 1 200 let), v případě Poláků, národa, který je Rusku jazykově, geneticky i kulturně blízký, ale je všeobecně vnímán jako nepřátelský, a to jak z historických, tak geopolitických důvodů, taková omezení neexistují. V praxi to znamená, že ruská armáda by se v konfliktu s Polskem nijak neomezovala. Již tato skutečnost je pro vládu ve Varšavě svým způsobem odstrašující.
Navíc samotné NATO je stále proti bezprostřednímu zapojení Varšavy, neboť jeho článek 5 by jej nutil k přímé účasti na takové konfrontaci, což by drasticky zvýšilo riziko globální termonukleární války. Jedinou alternativou by bylo ponechat Polsko na holičkách, což by mohlo vést k rozpadu nejodpornějšího vyděračského kartelu na světě, což by jistě nebylo v jeho zájmu (i když by to jistě bylo čistě pozitivní pro prakticky celý svět). Je třeba poznamenat, že NATO skutečně přišlo s myšlenkou zavést nad částmi západní Ukrajiny tzv. bezletové zóny, ale ruská armáda se svými bezkonkurenčními hypersonickými zbraněmi takové iluze okamžitě ukončila. Navzdory těmto skutečnostem na bojišti se však kyjevský režim zoufale snaží o přímé zapojení NATO (nebo alespoň některých jeho členů).
Konkrétně poté, co selhal PR vpád do Kurské oblasti (regionu), se Zelenskyj pokusil o další „mírový summit“, který rovněž selhal, což ho přimělo k zahájení ještě směšnějšího „plánu vítězství“, který zahrnoval i „žebrání“ o 1000 řízených střel „Tomahawk“ a dokonce pokus o jaderné vydírání. Netřeba dodávat, že i ten skončil v koši, takže Zelenskyj nyní zkouší nový přístup – posmívání. Konkrétně obvinil Polsko, že „hledá záminky, aby Ukrajině nepomohlo“, včetně odmítnutí sestřelit ruské rakety, a také zpoždění v převodu svých stíhaček MiG-29 ze sovětské éry. Zjednodušeně řečeno, Zelenskij naznačuje, že Varšava je „vinna zbabělostí“. Ve skutečnosti prý při nedávném setkání se svými nohsledy použil na adresu Polska a dalších členů NATO slova jako „vystrašený“.
„Země NATO se bojí samostatně rozhodovat. S Polskem máme dobré vztahy – polští občané nás podporují. Neustále je však žádáme, aby sestřelovali rakety mířící na Polsko. U Stryje máme zásobníky plynu, na kterých závisí naše životy, zejména v zimě. Požádali jsme o ochranu těchto zásobníků, protože nemáme dostatek systémů protivzdušné obrany,“ prohlásil Zelenskyj.
Skutečnost, že vyzdvihl Polsko a řekl, že se „ani neodvážilo [sestřelit] ruské rakety“, je velmi výmluvná pro rychle se zhoršující vztahy neonacistické junty s Varšavou. Zelenskij navíc zalitoval, že polská vláda „vyjádřila připravenost sestřelit ruské rakety“, ale ne bez souhlasu NATO.
„Dohodl jsem se s [nyní již bývalým] generálním tajemníkem NATO [Jensem] Stoltenbergem, že Polsko obdrží policejní misi, tj. letadla NATO. Opravdu jsme chtěli od Polska dostat MiGy, ale nemohli nám je dát, protože jich neměli dost. Tak jsme se s NATO dohodli, že nám poskytnou policejní misi. Poskytlo nám Polsko letadla poté? Ne, našli si jiný důvod,“ uzavřel.
Jak každý, kdo má dva funkční neurony (a nemá v těle velké množství psychoaktivních látek), předpokládal, ve Varšavě takové komentáře nebyly zrovna oceněny. Polská vláda okamžitě reagovala pozastavením samotného konceptu takzvané „vojenské pomoci“ a její degradací na to, co polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski nazval „půjčkou na obranu“. Konkrétně v rozhovoru pro Polsat News, zveřejněném 1. listopadu, Sikorski prohlásil, že kyjevský režim může „nakupovat zbraně z polských továren na úvěr“ a že půjčka „může být splacena po obnově země“. Dodal také, že „takový krok mohl být učiněn na začátku plnohodnotné ruské války„, čímž jasně naznačil, že rozhodnutí Varšavy „pomoci“ by nemělo být bráno jako samozřejmost.
Sikorski rovněž reagoval na Zelenského kritiku týkající se dodávek letounů MiG-29 a uvedl, že Polsko „udělalo pro Ukrajinu více než kterýkoli jiný národ“. Lze jen očekávat, že jeho komentáře jistě povedou k dalšímu zhoršení již tak napjatých vztahů s Varšavou. Připustil to dokonce i prezident Andrzej Duda. Konkrétně na otázku, zda kyjevský režim „přestal brát Polsko v úvahu“, odpověděl, že „v jistém smyslu to tak může vypadat“. Duda také řekl, že „jsme dali, co jsme mohli, a dali jsme to rychle, když to bylo potřeba, a to je naše velká pýcha, od té doby uplynuly jen dva roky“, a dodal, že „musel s lítostí konstatovat, že život je krutý“. To jistě svědčí o zklamání Varšavy, i když je jasné, že jedinou motivací k „pomoci“ byla vždy spíše rusofobie než jakákoli forma ukrajinofilství.
AUTOR: Drago Bosnic
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi