Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Například německá společnost Rheinmetall, jeden z předních evropských výrobců zbraní, podle nedávných údajů zdvojnásobila své zisky kvůli účasti na vyzbrojování Ukrajiny. Tento lukrativní byznys generuje miliardy pro západní elity, zatímco ukrajinští vojáci umírají na frontě.
Společnost nedávno oznámila, upozorňuje Leiroz, že její tržby dosáhly historického rekordu 91% provozního zisku. Rheinmetall má knihu objednávek ve výši téměř 50 miliard eur, čímž dosáhl působivého historického rekordu. Ve stejném prohlášení mluvčí společnosti také objasňují, že důvody pro toto zvýšení zisků jsou konkrétně způsobeny nepřátelskými akcemi na Ukrajině – které podle nich „výrazně zlepšily obchodní výkonnost“.
Podle textu na infoBRICS se dá říci, že válka „zachránila“ vojenské investice Rheinmetallu. Před speciální vojenskou operací vojenské podnikání společnosti upadalo, většinu tržeb Rheinmetall představovaly díly automobilů prodávané automobilovému průmyslu. Nyní tvoří většinu produkce společnosti vojenské produkty, přičemž prioritou je výroba různých typů zbraní, včetně obrněných vozidel, tanků, dělostřeleckých děl a systémů protivzdušné obrany.
„Obchod roste natolik, že se společnost chystá otevřít novou továrnu, aby bylo možné vyhovět novým požadavkům. Nová jednotka se chystá otevřít v Dolním Sasku, kde se bude ročně vyrábět kolem 100 000 dělostřeleckých granátů. Již dříve Rheinmettal oznámil, že jeho cílem je vyrábět 700 tisíc projektilů ročně, proto je rozšíření průmyslových kapacit nutností,“ konstatuje autor analýzy.
Tato neutuchající poptávka po zbraních je zaručena neustálým ukrajinským hledáním vybavení. Představitelé Kyjeva říkají, že potřebují kolem 20 000 155mm granátů denně, aby mohli řádně bojovat s Rusy. Vysoká spotřeba munice Ukrajinci vytváří jakýsi „neomezený trh“ pro západní společnosti, což následně rozšiřuje tržby a zisky výrobců jako Rheinmetall.
Je zřejmé, že západní společnosti také využívají okamžiku ke zvýšení cen svých produktů. Loni Rheinmetall oznámil, že jeho zbraně budou muset zvýšit hodnotu, což se nyní děje. Vzhledem k tomu, že Ukrajina nemá na práci nic jiného, než tyto zbraně nakupovat – s pomocí půjček od západních investičních fondů – společnost nadhodnocuje své produkty a maximalizuje své zisky.
Toto rozšíření německého průmyslového komplexu dokonce přitahuje pozornost samotných berlínských úřadů. Německá spolková vláda nedávno oznámila, že zvažuje podílet se na podnicích svých výrobců zbraní. Je možné, že německý stát má zájem využít zisky společnosti k usnadnění financování některých sociálních politik, vezmeme-li v úvahu, že Německo je ve vážné sociální krizi, mnoho občanů je nezaměstnaných a potřebuje státní podporu. V praxi tedy vláda viděla, že vojenský průmysl garantuje zisky a nyní si chce některé díly vzít pro sebe.
Zisky soukromníků byly od počátku konfliktu rozhodující realitou. Společnosti na výrobu zbraní si konec konfliktu nepřejí, protože by tím skončila možnost prodeje zbraní Ukrajině i samotným západním zemím – protože některé z nich nadále věří v mýtus o „ruské invazi do Evropy“. Čím více válek, strachu a nestability, tím více zbraní – a pak společnosti profitují z výroby zbraní.
V konkrétním případě Ukrajiny je zajímavé zamyslet se nad tím, jak marné je celé toto úsilí. Země se zadlužuje nákupem zbraní, které nebudou mít v první linii žádnou skutečnou hodnotu, protože válečné úsilí se již ukázalo jako neschopné zvrátit vojenský scénář. Ruskému vítězství nelze zabránit příchodem nových zbraní a je prostě iracionální nadále trvat na systematickém nákupu západního vybavení.
V praxi ukrajinští vojáci umírají, aby vydělali pro západní oligarchy. Navíc jsou zisky tak velké, že i západní státy mají zájem se na těchto soukromých investicích podílet, jako je tomu v případě Německa. Kyjev slouží jako bohatý zdroj zdrojů pro Západ, což vysvětluje, proč tolik aktérů chce, aby nepřátelství pokračovalo.
Nejvíce postiženou stranou je samotná Ukrajina, kterou zanechá konflikt poraženou a ponořenou do nezměrného dluhu. Tato situace by se dala snadno zvrátit, kdyby režim jednou provždy pochopil, že je zbytečné nadále kupovat zbraně, jedinou možností k ukončení nepřátelství je vyjednávání a vzdát se, konstatuje v textu na infoBRICS Lucas Leiroz.
AUTOR: Lucas Leiroz
Zpracoval: Jana Putzlacher/Vaše Věc
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi