JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Iráčané truchlí kvůli smrti Solejmáního, Írán hrozí USA odvetou

IRÁK: Tisíce často rozzlobených Iráčanů, kteří se bojí o budoucnost své země, dnes přišly na smuteční pochod za íránského generála Kásema Solejmáního. Ten v pátek spolu se členem vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdím Muhandisem a dalšími lidmi zemřel při americkém raketovém útoku nedaleko Bagdádu. V iráckém hlavním městě dnes dopadla raketa do blízkosti velvyslanectví USA. Teherán uvedl, že atentát na Solejmáního se rovná vyhlášení války, a varoval, že za smrt generála bude Američany trestat kdykoliv mu budou na dosah. NATO po smrti klíčového íránského činitele pozastavilo svoji výcvikovou misi v Iráku, které se účastní i asi 40 českých vojáků.

Smuteční pochod naplánovaly Lidové mobilizační síly (PMF), v nichž Muhandis působil jako zástupce velitele. Trasa procesí vedla z Bagdádu do šíitského posvátného města Karbalá a skončila v Nadžafu, dalším posvátném městě šíitů a nyní i místem posledního spočinutí Muhandise. Lidé, mnohdy oblečení v černém a s iráckými vlajkami a prapory PMF v rukou, vykřikovali hesla jako „Smrt Americe, smrt Izraeli“.

Tělo Solejmáního má být nyní převezeno do íránské provincie Chúzestán, jež sousedí s Irákem. Pohřeb tohoto velitele oddílů Kuds, složky íránských revolučních gard odpovědné za operace mimo Írán, se bude konat v úterý v jeho rodném Kermánu. „Američané si neuvědomili, jak velkou chybu udělali, následky tohoto zločinného jednání uvidí nejen dnes, ale i v příštích letech,“ řekl íránský prezident Hasan Rúhání, když přišel vyjádřit soustrast rodině Solejmáního.

V Iráku dnes napětí dál zesílilo po odpálení několika raket na americké cíle. Jedna dopadla do blízkosti ambasády USA v centru Bagdádu, další dvě zasáhly iráckou leteckou základnu Balad v provincii Saláhaddín, kde jsou umístěny americké jednotky. Ani v jednom případě nebyly hlášeny oběti.

Konzervativní generál byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů. Byl na americkém seznamu teroristů.

Íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí v rozhovoru s americkou televizí CNN řekl, že USA „zavražděním“ Solejmáního otevřely novou kapitolu po „ekonomické válce“ vedené prostřednictvím hospodářských sankcí. Teherán si podle něho vyhrazuje právo na sebeobranu na základě mezinárodního práva. Jeden z velitelů revolučních gard upozornil, že Írán si už před dlouhou dobou vytipoval klíčové americké cíle na Blízkém východě. „Na dosah máme nějakých 35 amerických cílů i Tel Aviv,“ řekl velitel Gholámalí abú Hamza.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Robert O’Brien uvedl, že jakákoliv odveta Teheránu za zabití Solejmáního by byla „velmi špatným rozhodnutím“, Trump je podle něho ochoten spory s íránskou vládou řešit diplomatickou cestou.

Obyvatele Iráku, jehož území bylo dějištěm zabití Solejmáního, smrt íránského generála rozděluje. Mnoho lidí atentát na něj odsuzuje, protože si Solejmáního cení za jeho roli při porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Jiní s útokem souhlasí, protože Solejmání a Muhandis podle nich podporovali použití síly proti neozbrojeným účastníkům loňských protivládních demonstrací. Mnoho Iráčanů kritizuje Spojené státy za to, že Solejmáního zabily v jejich zemi, a obávají se další války.

Koalice proti IS vedená Američany po pátečním útoku omezila své operace a posílila bezpečnostní opatření na základnách v Iráku. Svoji výcvikovou misi v této zemi pozastavuje Severoatlantická aliance. Čeští vojáci, kteří v ní působí, jsou v pořádku a zůstávají na svých základnách, uvedlo ministerstvo obrany. Také policie, jejíž pět členů pomáhá v Bagdádu s výcvikem iráckých kolegů, uvedla, že všichni jsou v pořádku. „V případě ohrožení budou okamžitě evakuováni,“ napsala policie na twitteru.

Británie dnes oznámila, že do Perského zálivu vysílá dvě válečné lodě. Londýn tak hodlá podniknout „všechny nezbytné kroky na ochranu“ britských lodí a občanů“ po zabití Solejmáního. Lodě HMS Montrose a HMS Defender mají doprovázet britská plavidla v Hormuzském průlivu.

Odeslat komentář