JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Írán se zastal Houtiů. Útoky na ropná zařízení považuje za legitimní obranu

Írán dnes označil nedávné útoky na saúdskoarabská ropná zařízení za akt „legitimní obrany“ jemenských šíitských povstalců. K útoku z poloviny října se přihlásil právě povstalečtí Húsíové, Saúdská Arábie ale tvrdí, že má důkazy, že za útoky stojí Írán. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá. Jak dnes uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí, obvinění, která vznáší Saúdská Arábie, jsou „nepodložená“

Podle íránské diplomacie Teherán povstalce podporuje „duchovními a politickými“ prostředky. Jediným řešením, při kterém si Saúdská Arábie zachová svou tvář, je „příměří a dialog“, dodal mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví. Jak doplnil mluvčí íránské vlády Alí Rabíí, svět při svém obviňování opomenul jednu možnost, a sice, že Húsíové mohli použít ruské zbraně, které zabavili jemenské armádě nebo se k nim dostali prostřednictvím trhu se zbraněmi.

K útoku na saúdskoarabská ropná zařízení Abkajk a Churajs ze soboty 14. září se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Mimo jiné i americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale ze zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán ve víkendovém rozhovoru s americkou televizí CBS uvedl, že „jen hlupák by útočil“ na hlavní saúdskoarabská ropná zařízení. Vyzval rovněž „k silné a rozhodné akci k odstrašení Íránu“.

Odeslat komentář