JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Irán zaútočil raketami na iracké základne s americkými vojakmi

IRÁN/IRAK: Irán zaútočil na spojenecké sily pod vedením USA v Iraku, informovala v noci na stredu americká armáda. Prezident USA Donald Trump sa radí s bezpečnostným tímom, ako postupovať.

Teherán podľa armády USA odpálil viac ako tucet balistických striel z iránskeho územia na najmenej dve iracké základne s vojakmi koalície vedenej Spojenými štátmi. Pentagon potvrdil, že terčom útoku sa stali letecká základňa Ajn al-Asad a základňa v Arbíle.

Iránska štátna televízia predtým informovala, že Irán odpálil na americké zariadenia v Iraku vrátane leteckej základne Ajn al-Asad „desiatky“ rakiet typu zem-zem.

Americko-iránske vzťahy a celkovú situáciu na Blízkom východe v posledných dňoch značne vyhrotilo zabitie iránskeho generála Solejmáního pri piatkovom americkom útoku v blízkosti bagdadského letiska. Irán Spojeným štátom sľuboval tvrdú odplatu.

Odplata za Solejmáního

Iránske revolučné gardy podľa agentúry AP varovali USA a ich spojencov v regióne pred odvetnými údermi za raketový útok v Iraku, ktorý podľa nich bol odplatou za zabitie Solejmáního. Americký minister obrany Mark Esper niekoľko hodín pred útokom, ktorý sa začal okolo 1:30 miestneho času, vyhlásil, že Spojené štáty by mali očakávať odplatu zo strany Iránu.

„Je jasné, že tieto rakety boli odpálené z Iránu,“ uviedol v noci na stredu hovorca Pentagonu Jonathan Hoffman. „Kým vyhodnocujeme situáciu a našu reakciu, podnikneme všetky potrebné kroky na ochranu a obranu amerických vojakov, partnerov a spojencov v regióne,“ uistila americká armáda.

Základňa Ajn al-Asad, na ktorej sú umiestnené aj americké sily, bola „úplne zničená“, tvrdia iránske revolučné gardy. Podľa iránskej televízie Teherán hrozí „ešte ničivejšími odpoveďami“ v prípade nového amerického útoku.

„Varujeme všetkých spojencov Američanov, ktorí poskytli svoje základne ich teroristickej armáde, že akékoľvek územie, z ktorého vzídu agresívne činy voči Iránu, sa stane terčom,“ varovali gardy a pohrozili tiež Izraelu. Gardy takisto vyzvali Washington, aby stiahol všetky svojich vojakov rozmiestnených v susedstve Iránu.

„Pracujeme na vyhodnotení prvých škôd spôsobených konfliktom,“ povedal hovorca Hoffman.

Trump chystá vyhlásenie

Podľa agentúry AFP dopadlo na základňu Ajn al-Asad najmenej deväť rakiet, podľa zdrojov agentúry Reuters najmenej sedem. Televízia Al-Majádín uviedla, že nad základňou prelietavali americké vrtuľníky a boli počuť sirény. Po najmenej dvojitom útoku bol na základni vyhlásený poplach.

Iránske revolučné gardy označili útok na základňu „obsadenú Američanov“ za „úplný úspech v každom ohľade“.

Podľa nemenovaného zdroja, ktorý Reuters potvrdil odpálenie rakiet na základňu, zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne informácie o prípadných obetiach alebo škodách spôsobených útokom.

Základňu Ajn al-Asad v decembri 2018 navštívil aj americký prezident Donald Trump. Biely dom v utorok večer uviedol, že o správach o útoku na americké zariadenie v Iraku vie a prezident Trump je informovaný. Situáciu monitoruje a konzultuje so svojím bezpečnostným tímom, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Stephanie Grishamová.

Spravodajská televízia CNN ukázala po útoku zábery z príchodu ministrov obrany Marka Espera a zahraničia Mikea Pompea a tiež šéfa amerického zboru náčelníkov štábov Marka Milleyho do Bieleho domu.

„Zatiaľ je všetko v poriadku,“ uviedol americký prezident Donald Trump ohľadom možných obetí iránskeho útoku na základne s americkými vojakmi v Iraku. Identifikácia obetí a škôd však podľa neho stále pokračuje. Nemenovaný americký funkcionár v Pentagone agentúre AP povedal že útok si vyžiadal veľmi málo obetí alebo vôbec žiadnych mŕtvych a zranených.

„Zatiaľ je to veľmi dobré! Máme zďaleka najsilnejšiu a najlepšie vyzbrojenú armádu na svete!“ napísal tiež Trump a dodal že v stredu chystá vyhlásenie.

Irán: Bol to akt sebaobrany

Iránske raketové útoky na základne využívané americkými vojakmi v Iraku boli primeraným a oprávneným aktom sebaobrany. Uviedol to na twitteri iránsky minister zahraničia Džavád Zaríf a uistil, že Teherán neusiluje o eskaláciu alebo vojnu. Iránska armáda medzitým pohrozila zásahom aj proti Izraelu, ak sa Washington odhodlá na odvetu za útok.

„Irán podnikol a dokonal primerané opatrenia v sebaobrane na základe článku 51 Charty OSN, keď zasiahol základňu, z ktorej vzišiel zbabelý ozbrojený útok na našich občanov a vysoko postavených činiteľov,“ napísal Zaríf. „Neusilujeme sa o eskaláciu alebo vojnu, ale budeme sa brániť proti akejkoľvek agresii,“ uistil šéf iránskej diplomacie v prvom oficiálnom stanovisku iránskej vlády k stredajším úderom.

„Ak sa Američania dopustia nerozvážnosti, ocitne sa celé územie sionistického režimu v nebezpečenstve,“ povedal serveru Irib.news generál Sanej Rád, ktorý je tiež poradcom najvyššieho iránskeho vodcu. Ak by USA podnikli odvetný útok na Irán, zaútočia iránske sily na ciele v Spojených štátoch, Dubaji a Izraeli.

Úrad zakázal lety nad Irakom

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) vydal v stredu zákaz letov amerických dopravných lietadiel nad Irakom, Iránom a Perzským zálivom. Zákaz prišiel po tom, čo iránske revolučné gardy podnikli raketové útoky na dve vojenské základne v Iraku, kde sú dislokovaní americkí a spojeneckí vojaci. Informovala o tom agentúra AFP.

„FAA… vydala nariadenie, na základe ktorého platí pre letecké spoločnosti zákaz využívať vzdušný priestor nad Irakom, Iránom, ako aj Perzským a Ománskym zálivom. FAA bude situáciu na Blízkom východe aj naďalej pozorne sledovať,“ uvádza sa vo vyhlásení amerického Federálneho úradu pre letectvo.

Odeslat komentář